25/01/2022
L' Ovelha Negra 15 13 21 11 - 60 -
Leontario BC 3 9 10 10 - 32 -

4/4 με τις νέες εμφανίσεις η L' Ovelha Negra!

Την πέμπτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League πήρε η L' Ovelha Negra που επικράτησε με 60-32 κόντρα στο Leontario και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γρηγορόπουλου μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με τον Άρη Σπάθη να σημειώνει 7 πόντους η L’ Ovelha προηγήθηκε με 15-3. Για το Leontario που έχει αρκετές απουσίες τους τρεις πόντους σημείωσε ο Γιώργος Βεργόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τους τυπικά γηπεδούχους να διατηρούν με ευκολία τα ηνία της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-12 για την L’ Ovelha που είδε τους Σπάθη και Αλέξανδρο Καλούδη να σημειώνουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Για τους «κίτρινους» και τους 9 πόντους της ομάδας στην δεύτερη περίοδο έβαλε ο Αχιλλέας Βλάχος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Οι γηπεδούχοι, συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί, έτρεξαν ένα επιμέρους 21-10 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 27, 49-22. Σπάθης από την μία με 8 πόντους και Βεργόπουλος από την άλλη με 4 πόντους ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.