16/06/2020
Limoges 15 6 19 11 - 51 -
Sacatemento Kings 7 11 12 12 - 42 -

Με οδηγό τον Δαβιλά η Limoges!

Την έβδομη θέση της Elite League κλείδωσε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Limoges, καθώς για την 24η αγωνιστική επικράτησε δύσκολα των Sacatemento Kings με 51-42, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Κώστα Δαβιλά με 21 πόντους!

Με όπλο την άμυνά της και δράστες στην επίθεση τους Σταμάτη και Βασιλόπουλο με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, η Limoges προηγήθηκε με 15-7 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Ο Πάλλης με ένα τρίποντο και οι Χαραλαμπίδης – Ιατρού με 2 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-11, 5:00 για την ανάπαυλα, μετά από δίποντα των Μπραντίτσα, Αναστόπουλου και Δαβιλά. Ωστόσο, στην συνέχεια του πρώτου μέρους οι Sacatemento Kings πάτησαν γκάζι και με τους 4 πόντους του Κουλούρη, αλλά και τριποντάκι του Πάλλη, πλησίασαν στους 3, 21-18!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δαβιλάς πήρε μπρος και με 14(!) δικούς του πόντους έβαλε τους πρωταθλητές στο +12, 37-25, διατηρώντας ικανοποιητική διαφορά 10 πόντων μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, 40-30. Ο Καραγιαννάκης με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των μωβ σε εκείνο το διάστημα, κρατώντας έτσι την παρέα του ζωντανή στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου! Σκορ τρίτης περιόδου 40-30!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αν και ο αντίπαλος πίεσε αρκετά, η ομάδα του Ευριπιώτη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με μεγάλο τρίποντο του Σταμάτη και βοήθειες των Δαβιλά – Μπραντίτσα, έφτασε στη νίκη με 51-42! Για τους Sacatemento Kings στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ιατρού και Καραγιαννάκης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 16/42 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 11/38 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος της Limoges ο Δαβιλάς με 21 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 7/14 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Sacatemento Kings ο Κουλούρης με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα. Πήρε  9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 21 (2), Δεληγιώργης, Αναστόπουλος 4, Μπραντίτσας 5, Ρουμελιώτης 2, Γκουρβέλος 2, Βασιλόπουλος 6, Σταμάτης 11 (3)

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Σιάννας Γ., Μιχαλακάκος 2, Κουλούρης 6, Χαραλαμπίδης 2, Καραγιαννάκης 11 (1), Τσιρίδης 3, Ιατρού 10 (1), Πάλλης 6 (2), Θεοδωρακίδης 2

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Δαβιλά!