15/06/2020
Γέροντες 16 9 7 14 - 46 -
Hurricanes 11 17 15 19 - 62 -

Συνήλθαν οι Hurricanes!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα στον όγδοο όμιλο της D2-League πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Hurricanes, καθώς στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής επικράτησαν των Γερόντων με 46-62 και επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών!

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι Γέροντες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Καρέλου, 4 του Γεροντίδη και 4 του Λομπαρδή, προηγήθηκαν με 16-11. Το δίδυμο Παπαδημητρίου – Καραθάνου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να έχει 4 πόντους και τον δεύτερο 3.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hurricanes ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Λατίφη και 4 του Κυζιώρου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-28. Ο Καρέλος με 5 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Κοσσυβάκη έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-43, με τον Περσίτσα να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Βασιλειάδη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για τους Γέροντες, με τους Κουτσιούκη, Λομπαρδή και Καρέλο να έχουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 32-43!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τυφώνες συνέχισαν να παίζουν ωραίο μπάσκετ και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδημητρίου (12π) και Σακελλαρίου (3π), έφτασαν στην άνετη νίκη με 46-62. Για τα “Γερόντια” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπακάλης (8π), Λομπαρδής (4π) και Γεροντίδης (2π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 20/48 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 1/5 βολές, 26/57 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Καρέλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ. Κορυφαίος των Hurricanes ο Παπαδημητρίου με 20 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα, ενώ πήρε 2 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Γέροντες (Γεροντίδης): Καρέλος 13, Γεροντίδης 6, Κουτσιούκης 2, Μπακάλης 13, Λομπαρδής 12

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Παπαδημητρίου 20, Λατίφης 9 (1), Κυζιώρος 6, Σακελλαρίου 3 (1), Καραθάνος 5, Βασιλειάδης 5 (1), Ταμιωλάκης 2, Περσίτσας 12

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Παπαδημητρίου με 10/14 δίποντα!