29/11/2023
Big Babes 19 23 17 24 - 83 -
Phoenix Stars 10 15 23 21 - 69 -

7/7 η αρμάδα των Big Babes!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα. Οι Big Babes κατάφεραν να κερδίσουν το προβάδισμα με σκορ 19-10. Οι εξαιρετικές επιδόσεις από τους Τερζίδη Νικόλα και Καδή έκαναν τη διαφορά στο αρχικό δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Stars προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Big Babes διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμα, με το σκορ να αυξάνεται σε 42-25. Οι προσπάθειες των Τζουβάρα και Μυτιληναίου, δεν ήταν αρκετές για να αντιμετωπίσουν την ισχύ των Big Babes.

To τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Big Babes να διατηρούν τον έλεγχο, αλλά υπήρξε και αντίδραση απο τους Phoenix Stars οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν σε 59-48. Οι Τερζίδης, Καδής και Μεγαλόπουλος  συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους, ενώ οι Phoenix Stars προσπαθούσαν ακόμα να βρουν τη σωστή ρυθμίση στο παιχνίδι τους κάτι που εν μέρη το είχαν καταφέρει.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Phoenix Stars προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Big Babes έδειξαν τον χαρακτήρα τους. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ 83-69 υπέρ των Big Babes. Παρόλο που οι Phoenix Stars έδειξαν αντοχή και πνεύμα αντίστασης, οι Big Babes κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα και να κατακτήσουν τη νίκη.

MVP του αγώνα είναι ο Νικόλαος Τερζίδης ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Phoenix είναι ο Κωνσταντίνος Τζουβάρας ο οποίος πέτυχε Double Double με 33 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Big Babes: Καδής 21(2), Μεγαλόπουλος 19(5), Μπούζης 3(1), Πατσιανίδης 6(2), ΤερζίδηςΝ. 27(3), ΤερζίδηςΣπ. 3(1), Χαλκίδης 4

Phoenix Stars: Δέλκος 3(1), Μυτιληναίος 11, Οργαντζής 3, Σαμούτης 4, Τερμεντζής 11, Τζουβάρας 33(1), Τσώτσος 4