77
Stefanina Timberwolves 14 25 14 12 - 65 -
86ers 24 16 21 16 - 77 -

86ers και πρώτη νίκη!

Ο αγώνας ξεκίνησε με δυναμισμό και ένταση, καθώς οι 86ers μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή. Με τον Σπυρόπουλο να καθοδηγεί την επίθεση και τον Μουτσέλη να κερδίζει τα ριμπάουντ, οι 86ers κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Stefanina προσπάθησαν να αντισταθούν, με τον Καλλιώρα να δείχνει τις ηγετικές του ικανότητες και τον Κλώνο να συνεισφέρει σημαντικά στην άμυνα. Ωστόσο, η υπεροχή των 86ers ήταν εμφανής, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να λήξει 14-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Stefanina ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να κλείσουν την ψαλίδα στο σκορ. Ο Καλλιώρας συνέχισε να είναι ο ηγέτης της ομάδας του, ενώ ο Κλώνος βελτίωσε την επιθετική του απόδοση. Από την άλλη πλευρά, οι 86ers, με τον Σπυρόπουλο και τον Μουτσέλη να συνεχίζουν την εξαιρετική τους εμφάνιση, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, αν και αυτό μειώθηκε σημαντικά. Η επιμονή και η ενέργεια των Stefanina απέδωσαν καρπούς, καθώς κατάφεραν να φτάσουν πολύ κοντά στους αντιπάλους τους, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε 39-40.

Μετά την ανάπαυλα, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο ανταγωνιστικό. Οι 86ers προσπάθησαν να ανακτήσουν το χαμένο τους έδαφος και να διευρύνουν εκ νέου το προβάδισμα τους. Ο Σπυρόπουλος συνέχισε να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, ενώ ο Μουτσέλης κυριαρχούσε στα ριμπάουντ. Οι Stefanina, από την πλευρά τους, πάλεψαν σκληρά για να μείνουν στο παιχνίδι, με τον Καλλιώρα να σημειώνει κρίσιμους πόντους και τον Κλώνο να δείχνει την αξία του στην άμυνα. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους, οι 86ers κατάφεραν να αυξήσουν ξανά την διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 53-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εμπειρία και η ποιότητα των 86ers έκαναν τη διαφορά. Ο Σπυρόπουλος και ο Μουτσέλης συνέχισαν την εξαιρετική τους απόδοση, οδηγώντας την ομάδα τους προς την τελική νίκη. Οι Stefanina, αν και δεν το έβαλαν κάτω, δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Ο Καλλιώρας και ο Κλώνος έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν την διαφορά, αλλά η αμυντική γραμμή των 86ers ήταν ανυπέρβλητη. Τελικά, ο αγώνας έληξε με τους 86ers να επικρατούν με σκορ 65-77.

MVP του αγώνα είναι ο Θανάσης Σπυρόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 38 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Stefanina είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος άγγιξε το Double Double με 34 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Αλεπάκης , Καλλιώρας 34 (3) , Νταμπούδης 2 , Τσακαλαίδης 9 (3) , Αλβανός , Γραμματίκας 5 (1) , Κλώνος 9 , Μαυρουδής 6

86ers: Αναστασάκης 6 , Γερολυμάτος 2 , Σπυρόπουλος 38 (6) , Μουτσέλης 25 , Κουτζιάμπασης 6