13/11/2022
Old Stars 14 14 8 15 - 51 -
Baca Juniors BC 13 - 10 6 - 29 -

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τους Old Stars!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, οι Old Stars όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πέτυχαν τη τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση, καθώς οι Baca Juniors υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 51-29  .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι με τους Κασφίκη, Κατσιάδα, Βουλιώτη και Γαργαλάκο να πρωταγωνιστούν στο παρκέ της Basketaki Arena πήραν τα ηνία στο σκορ με 6-11. Οι Old Stars αφυπνίστηκαν μειώνοντας στους 3(10-13), ενώ τα καλάθια των Τζιόπα και Καπράλου τους οδήγησαν στο τέλος της περιόδου σε θέση οδηγού με σκορ 14-13 . Ο Καπράλος πέτυχε 6 πόντους, ενώ 5 είχε Κασφίκης .

To δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε εν τέλει το παιχνίδι, καθώς άνηκε εξ ολοκλήρου στη ομάδα του Φώτη Δουκάκη. Οι Old Stars παίζοντας άμυνα για σεμινάριο κράτησαν τους αντιπάλους τους άποντους σε όλη τη περίοδο και με τους Βερώνη, Καπράλο και Δουκάκη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ έκλεισαν το ημίχρονο στο +15 με σκορ 28-13 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Old συνέχισαν να κυριαρχούν, διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ με 33-20. Η Baca μάταια προσπαθούσε να αντιδράση, ολοκληρώνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο -13(36-23). Οι Τζιόπας και Καπράλος είχαν από 3 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Τσαμποδήμος .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Αύξησαν την απόσταση  στους 15 πόντους αρχικά και στην συνέχεια έφτασαν μέχρι και τους 20(47-27). Το τέλος του αγώνα τους βρήκε να πανηγυρίζουν  την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 51-29 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Δουκάκης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Γαργαλάκος είχε 4 πόντους, 10 ριμπάουντ,  και 2 ασίστ .

Οι Old Stars είχαν 11/38 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 5/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/34 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 1/4 βολές, 37 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης 8, Δουκάκης 12, Καπράλος 12, Τζιόπας 7, Βερώνης 7, Γλατζής, Τζώρτζιος 5 .

Baca Juniors(Κασφίκης): Τσαμποδήμος 7, Κασφίκης 5, Γρίβας 4, Κατσιάδας 2, Σπεντζούρης, Γαργαλάκος 4, Βουλιώτης 4, Μπίζος 3 .

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο της ομάδας του Φώτη Δουκάκη!