07/12/2022
Stefanina Timberwolves 18 18 20 13 - 69 -
Brokers 24 14 12 23 - 73 -

Ακόμα βάζουν οι Brokers!

Μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες θέλοντας να πάρουν το κεφάλι στο σκορ. Τελικά οι Brokers κατάφεραν με ένα μικρό σερί να φτιάξουν μία μικρή διαφορά με τα καλάθια του Βλάχου και του Φραγκουλίδη. Οι Stefanina Timberwolves απάντησαν άμεσα με τον Καλλιώρα να είναι σε μεγάλα κέφια και να διαμορφώνει το 18-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι Stefanina Timberwolves έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Με βελτιωμένη άμυνα και τις τρίποντες βόμβες του Μπουτκόβαλη κατάφερε να φτάσει το μάτς στο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν επιθετικά και δυσκολεύτηκαν να βρούν λύσεις παρά τις προσπάθειες του Ψαρρόπουλου, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο εύθραυστο 36-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Πίεσαν έξυπνα την μπάλα αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να κάνουν λάθη και με μπροστάρη τον Καλλιώρα και τον Χουρδάκη κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Brokers δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 56-50.

Κάπου εκεί οι Brokers ξύπνησαν και επέστρεψαν δυναμικά στο παρκέ. Με όμορφες συνεργασίες των Πεχλιβάνη και Φραγκουλίδη κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Οι Stefanina Timberwolves πάλεψαν για την νίκη αλλά η κόπωση από την υπερπροσπάθεια του προηγούμενου δεκαλέπτου έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 69-73.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αναστάσιος Βλάχος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Καλλιώρας με 35 πόντους και 5 ασσίστ.

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 35(2), Μπουτκόβαλης 21(3), Χουρδάκης 9, Γούσιος, Κυπραίος, Βαχτσεβάνος 4.

Brokers: Πεχλιβάνης 9(1), Ζαφείρης, Μαυρομανώλης 3(1), Μοσχάκης 3(1), Χωρινός 4, Βλάχος 19(3), Ψαρρόπουλος 17(3), Φραγκουλίδης 18(2), Γάκης, Τσιταμπάνης.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Brokers στο τέταρτο δεκάλεπτο.