07/11/2022
Sicarios BC 19 19 18 14 - 70 -
Puebla BC 15 14 8 22 - 59 -

Άνετη επικράτηση για τους Sicarios BC!

Ξεκίνησαν δυνατα τον αγώνα οι Sicarios BC, με γρήγορο μπάσκετ και όμορφες συνεργασίες πέτυχαν εύκολα καλάθια και έβαλαν προβλήματα στους Puebla BC. Ο Πολύζος ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και με μεγάλα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ με τον Καριοφύλλη να διαμορφώνει το 19-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και με τον Παπαθανασίου να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο  μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Puebla BC προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που επέβαλλαν οι γηπεδούχοι, όμως ήταν αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 38-29.

Στην τρίτη περίοδο οι Sicarios BC μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Πίεσαν τους φιλοξενούμενους και γύρισαν γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και με τον Μητσάκη μπροστάρη έφτασαν την διαφορά στους 19 πόντους. Οι Puebla BC δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους με το σκορ να σταματάει στο 56-37.

Οι Puebla BC ξύπνησαν στην τέταρτη περίοδο και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Ο Καριοφύλλης και ο Σουρμελίδης ήταν μπροστάρηδες στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τα καλάθια του Ξιούφη κράτησαν την διαφορά και πήραν την νίκη με 70-59.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ζαχαρίας Ξιούφης με 10 πόντους , 9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με ένα εντυπωσιακό double  double με 25 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Πολύζος 16(3), Λεφάκης 5(1), Πανταζής 8, Μητσάκης 10(2), Παπαθανασίου 13(1), Κάγκουρας 2, Ξιούφης 10, Παπασταθόπουλος 6, Μωραϊτης.

Puebla BC: Γκιουλέκας 2, Λεκομπλές 3(1), Πάχτας, Αλεξανδρίδης 2, Χασεκίδης 8(1), Σουρμελίδης 17(4), Καριοφύλλης 25(3), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Ζαννίδης 2.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Νεκτάριου Καριοφύλλη.