89
86ers 17 21 27 24 - 89 -
Yugoπλάστιγγα 8 19 15 14 - 56 -

Άνετη επικράτηση για τους 86ers!

Στο κλειστό γήπεδο της Δέκα οι 86ers πήραν μία άνετη νίκη με 89-56 ενάντια στους Yugoπλάστιγγα.

Στην πρώτη περίοδο οι 86ers ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών της Yugoπλάστιγγα και με όμορφες συνεργασίες έφτιαξαν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Ο Σπυρόπουλος ήταν ασταμάτητος στα σουτ απο μακρινή απόσταση διαμορφώνοντας το 17-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι Yugoπλάστιγγα βρήκε τα πατήματα της και μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Καπετάνιος και ο Νίκου προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους με σουτ από την περιφέρεια, όμως οι 86ers έβρισκαν λύσεις στα επιθετικά ξεσπάσματα των αντιπάλων τους στο πρόσωπο του Καραγιάννη, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομαδες στο 38-27.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση με τον Καραγιάννη να οργανώνει και τους Συμεωνιδη-Μουτσελή να εκτελούν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ όμως τα καλάθια του Νίκου και του Καραμεσίνη δεν ήταν αρκετά με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 65-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι 86ers συνέχισαν το παιχνίδι τους ανεβάζοντας ακόμα περισότερο την διαφορά. Με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση διαμόρφωσαν το τελικό 89-56.

MVP του αγώνα ανκηρύχθηκε ο Δημήτριος Καραγιάννης με 17 πόντους, 8 ριπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Yugoπλάστιγγα ξεχώρισε ο Χρήστος Νίκου με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

86ers: Γερολυμάτος 10, Σπυρόπουλος 23(5), Συμεωνίδης 15(2), Μουτσέλης 12, Κουρουκλίδης 2, Καραγιάννης 17(1), Αρικάς, Κουτζιάμπασης 6.

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης, Βαλκουμάς 3(1), Καπετάνιος15(1), Παρταλίδης, Καραμεσίνης 10, Δεληγεωργόπουλος, Νίκου 26(5), Γιουσμάς 2.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των 86ers.