25/09/2022
Rising Suns 25 14 17 16 - 72 -
Salonica Old Stars 11 15 14 11 - 51 -

Άνετη επικράτηση των Rising Suns!

Ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο οι Rising Suns πιέζοντας ασφυκτικά τους αντιπάλους τους και με τα καλάθια των Καραγιαννιώτη και Κωστόπουλο έφτιαξαν μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια Αλεξιάδη να μην αρκούν και τους γηπεδούχους να προηγούνται δίκαια με 25-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και με τα συνεχόμενα καλάθια των Κατρανά και Αλεξιάδη κατάφεραν να βάλουν πίεση στους γηπεδούχους, όμως ο Πεντότης ήταν εκεί δίνοντας λύσεις όταν τον χρειαζόταν η ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε προσφέροντας ωραίο θέαμα στους θεατές. Οι γηπεδούχοι πήραν το μομέντουμ και με το ομαδικό τους παιχνίδι ευστόχησαν σε πολλά σουτ τριών πόντων βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 56-40.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των Salonica Old Stars και συνεχίζοντας τις πανέμορφες συνεργασίες τους δεν δυσκολεύτηκαν να ξεκινήσουν με το δεξί τις φετινές τους υποχρεώσεις νικώντας με 72-51.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Καραγιαννίωτης Δημήτριος πετυχαίνοντας 36 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.

Από την ομάδα των Slonica Old Stars ξεχώρισε ο Αλεξιάδης Αθανάσιος με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Rising Suns: Πεντότης 15(2), Καραγιαννιώτης 36(4), Λαδόπουλος, Χουρσαλάς, Μάρκος 5, Κωστόπυλος 16(2)

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 5(1), Τριανταφυλλίδης, Μαστρογιάννης 4, Μωθσάκης, Αλεξιάδης 20, Κατράνας 10, Ποτουρίδης 2, Τροκάνας 3, Χριστόπουλος 3(1)

Τι μας άρεσε: Οι πολύ όμορφες συνεργασίες των παικτών των Rising Suns.