09/10/2022
Basketόσαυροι 18 15 16 14 - 63 -
Stefanina Timberwolves 15 12 15 25 - 67 -

Ανέβασαν στροφές στο τέλος οι Stefanina Timberwolves!

Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Τσιγαρίδας ήταν ασταμάτητος στην επίθεση για τους Basketόσαυρους, όμως ο Μπουτκόβαλης έδινε τις λύσεις στους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το 18-15.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι χωρίς όμως να μπορούν να αποκτήσουν μία διαφορά ασφαλείας. Με τα καλάθια του Πρεβενά και του Τσιγαρίδα ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους,όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν καθώς ο Χουρδάκης ευστοχούσε σε μεγάλα καλάθια δίνοντας ανάσες στους Stefanina Timberwolves.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους όμως σε κάθε καλάθι του Χουρδάκη και του Μπαχτζεβάνη οι Basketόσαυροι έβρισκαν την απάντηση στο πρόσωπο του Τσιγαρίδα, ο οποίος ήταν ασταμάτητος κοντά και μακριά απο την ρακέτα.

Κάπου εκεί όμως οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με όπλο την βελτιωμένη τους άμυνα ξεκίνησαν να ροκανίζουν την διαφορά. Η επίθεση των γηπεδούχων δεν έβρισκε λύσεις και με μπροστάρηδες τον Μπουτκόβαλη και τον Χουρδάκη οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Μπαχτζεβάνο να ευστοχεί στη μία απο τις δύο βολές στο τέλος και να διαμορφώνει το τελικό 63-67.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Μπουτκόβαλης Μαρίνος με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Basketόσαυρους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τσιγαρίδας με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5/8 τρίποντα.

Basketόσαυροι: Πρεβενάς 16(4), Χοπτερίδης 2, Τσιγαρίδας 25(5), Ποζίνης 2, Χαιρόπουλος 7, Λεωνάκης, Τσίγκανος 8(2).

Stefanina Timberwolves: Μπουτκόβαλης 30, Σταλεντσής 6, Χουρδάκης 17(2), Αλβανός, Δουλγκέρης 5, Κυπραίος, Μπαχτζεβάνος 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η επιμονή των Stefanina Timberwolves, οι οποίοι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.