14/12/2022
Leathal Pistols 11 19 20 9 - 56 -
Πανικός BC 8 12 10 16 - 49 -

Ασταμάτητο τραίνο οι Pistols!

Στην πρώτη περίοδο μπήκαν αναγνωριστικά οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς καμία δεν κατάφερε να φτιάξει ένα μομέντουμ και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Οι Pistols βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Κουκουρέλη και του Θανάση Κάλλια, όμως ο Πανικός BC έβρισκε απαντήσεις με τα καλάθια του Πραντέκου διαμορφώνοντας το 11-8.

Κάπου εκεί γύρισαν τον διακόπτη οι γηπεδούχοι και ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση ανοίγοντας την διαφορά από τους αντιπάλους τους. Με όμορφες συνεργασίες του Καράμπα και του Καραγκιαούρη έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Ο Πανικός BC προσπάθησε να απαντήσει με τα μεγάλα καλάθια του Αντωνάκη χωρίς όμως να μπορέσει να προβληματίσει τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο 30-20.

Στην τρίτη οι Pistols συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού παίζοντας όμορφο μπάσκετ. Ο Καραγκιαούρης ήταν ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα μαζεύοντας πολλά ριμπάουντ και με τα καλάθια του Θανάση Κάλλια η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους  παρά τα καλάθια του Κοντόπουλου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 50-30.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανικός BC έκανε την αντεπίθεση του σε μία προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με μεγάλα καλάθια του Πραντέκου και του Αντωνάκη πλησίασε στο σκορ. Οι Pistols δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, όμως με τους σημαντικούς πόντους που πέτυχαν οι Αγτζίδης και Ευαγγελίδης κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 59-46 και να διατηρήσουν το αήττητο στο πρωτάθλημα.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αντωνάκης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Pistols: Καραγκιαούρης 6, Πρωτογερόπουλος, Κουκουρέλης 9(1), Αγτζίδης 5, Ρωσσίδης 3(1), Κάλλιας Α., Χατζημιχαήλ 6, Κάλλιας Θ. 12, Τσούκαλης, Καράμπας 9, Ευαγγελίδης 6.

Πανικός BC: Πραντέκος 14, Κοντόπουλος 9, Ψοφογιώργος Θ. 3(1), Νικολόπουλος 5(1), Αντωνάκης 12(1), Τσελεκίδης 2, Ψοφογιώργος Δ. 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των παικτών του Πανικός BC και η προσπάθεια τους να κάνουν ένα μεγάλο comeback.