28/05/2023
Young Ballers BC 11 5 17 7 - 40 -
Phoenix Bums 9 5 14 13 - 41 -

Bums και κάτω!

Σε μια δραματική εξέλιξη, οι Πρωταθλητές του Summer League, Phoenix Bums, ξεπέρασαν το εμπόδιο των μαχητικών Young Ballers με buzzer beater του Μοσκόφογλου και παρέμειναν αήττητοι.

Έχοντας σαν όπλο το... γνωστό πάθος τους, οι Young Ballers ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 11-9 χάρη στα καλάθια των Τσατάλη και Κελεπούρη. Οι Bums άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά, με τους Μοίρα και Μοσκόφογλου να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα, να... "σφίξουν ' την άμυνά τους και να περιορίσουν την δραστηριότητα του Τσατάλη. Οι Ballers παρόλα αυτά, άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και την γενική ένταση που επικράτησε και προηγήθηκαν με 16-14 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με την είσοδο του Μουζάκη και τα τρίποντα των Τσατάλη και Στεφανάκου, οι Young Ballers έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 33-28. Οι Bums άφησαν πίσω τις αποβολές των Λάσπα και Μοίρα, έβαλαν "φρένο" στον τελικό ρυθμό των αντιπάλων με τον Μοσκόφογλου και δήλωσαν παρών εν όψει τελευταίας περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι αφού έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έκαναν την... αντεπίθεσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έτσι, με τον Κοβάτσο να δίνει μάχες στο ζωγραφιστό και τους Παπαντωνίου και Μοσκόφογλου να σκοράρουν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, οι Bums κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στα τελευταία λεπτά (38-39). Οι "πράσινοι" που έμειναν πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα, πήραν την τελευταία επίθεση και ο Δ. Κελεπούρης με μία... "σφαλιάρα" στη μπάλα ύστερα από χαμένο σουτ έκανε το σκορ 40-39 στο 1" μέσα σε πανηγυρικό κλίμα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, έχοντας το... μέταλλο του πρωταθλητή, σχεδίασαν μια τρομερή επίθεση και ο Μοσκόφογλου σε νεκρό χρόνο έγραψε το τελικό 40-41.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μοσκόφογλου με 19 πόντους (8/14 δίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/37 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Young Ballers: Μουζάκης 10, Στεφανάκος 3 (1), Ι. Κελεπούρης, Κρόκος 2, Ζορμπάνος, Αργυρόπουλος 2, Τσατάλης 8 (2), Μήτσης, Κολυβάκης 8 (1), Δ. Κελεπούρης 7.

Phoenix Bums: Καδάς, Μοσκόφογλου 19, Παπαντωνίου 11 (1), Γόντικας 6, Μοίρας 3 (1), Τουμπακάρης 2, Κοβάτσος 2, Λάσπας

Τι μας άρεσε: Τα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.