30/09/2024
Φαβορί-τες BC 10 15 20 24 - 59 -
Δεν έχει 16 13 9 22 - 50 -

Δεύτερη νίκη για τους Φαβορί-τες BC

Χέρι- χέρι βαδίζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται επιθετικά. Με καλάθι του Δρόσου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2. Με τρίποντο του Κίκα λίγο αργότερα οι Χαλκιδικιώτες προηγήθηκαν με 4-5. Μάλιστα, με τρίποντο του Συκόπουλου οι Δεν Έχει προηγήθηκαν για πρώτη φορά με πέντε πόντους (6-11), και συνέχισαν να προηγούνται με παρόμοιες διαφορές στο δεκάλεπτο. Ο Ζανδές με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έδωσε μια λύση για τους Φαβορί-τες (10-16) και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο με δύσκολο καλάθι του Μυλωνά οι Δεν Έχει πήραν κεφάλι στο σκορ με επτά πόντους (15-22), και λίγο αργότερα με τον 'ιδιο έκαναν το 15-24. Ο Ζανδές συνέχισε να δίνει πολλές λύσεις στην ομάδα του και με καλάθι επανέφερε τη διαφορά στους επτά (21-28). Λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο ο Δρόσος μείωσε σε 25-28 και με 1/2 βολές του Γεώργογλου το δεκάλεπτο βρήκε τους Δεν Έχει να προηγούνται με 25-29.

Οι Φαβορί-τες μπήκαν πολύ δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Βλάχου πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (36-31). Ο Ζανδές και πάλι ήταν εκεί για την ομάδα του και σκόραρε για το 38-31. Λίγο μετά οι βολές του Μάντζιαρη έκαναν το σκορ 40-33 και οι Φαβορί-τες διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος της περιόδου (45-38).

Το ξεκίνημα της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα δύσκολο σουτ με τον Δρόσο (47-38), με τους Δεν Έχει να βρίσκουν σκορ και να πλησιάζουν. Ο Δημάσης με τρίποντο ξεμπλόκαρε την ομάδα του (50-43). Με βολές του Παρασκευόπουλου το σκορ έγινε 56-45. 'Ετσι, οι Φαβορί-τες έλεγξαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα τους μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα και πήραν μια άξια νίκη.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Ζανδές με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην άλλη πλευρά κορυφαίος παίκτης ήταν ο Θεοδόσης Συκόπουλος με 11 πόντους.

Φαβορί-τες BC: Βλάχος 8 (2), Δημάσης 10 (1), Δρόσος 6, Ζανδές 12, Μάντζιαρης 6, Παρασκευόπουλος 7, Τικτόπουλος, Χατζηαθανασίου 10 (2)

Δεν Έχει: Βαβρίτσας 2, Γεώργογλου 7 (2), Γιαννόγλου 3, Κίκας 5 (1), Κοντολέων, Λάμπρος 11 (1), Λάμπρου, Μυλωνάς 11 (1), Οικονόμου, Παραστατίδης, Συκόπουλος 11 (1)