10/01/2023
Sicarios BC 27 21 21 28 - 97 -
Salonica Old Stars 9 12 17 13 - 51 -

Δεύτερη νίκη για τους Sicarios BC στο κύπελλο!

Οι Sicarios BC μπήκαν δυνατά στον αγώνα και επέβαλαν τον ρυθμό τους από την πρώτη περίοδο. Με όμορφες συνεργασίες του Παπαθανασίου και του Ρέμπελου κατάφεραν να φτιάξουν από νωρις μία διψήφια διαφορά ασφαλείας. Οι Salonica Old Stars δυσκολεύτηκαν να σταματήσουν τους αντιπάλους και παρά τα καλάθια του Αλεξιάδη δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με με τους συνεχόμενους πόντους του τριανταφυλλίδη και του Μωυσάκου, όμως οι Sicarios BC βρήκαν λύσεις με τον εξαιρετικό Παπασταθόπουλο να ανεβάζει στροφές και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 48-21.

Στην τρίτη περίοδο οι Salonica Old Stars έκαναν την αντεπίθεση τους. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στη ρακέτα και με μπροστάρη τον Αλεξιάδη και τον Τροκάνα βρήκαν σκορ. Οι γηπεδούχοι στην αρχή δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις στην επίθεση όμως δεν άργησαν να προσαρμοστούν και να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τα καλάθια του Πανταζή και του Παπασταθόπουλου διαμορφώνοντας το 69-38.

Στην τέταρτη περίοδο οι Sicarios BC μπήκαν για να καθαρίσουν το παιχνίδι. Συνέχισαν το γρήγορο παιχνίδι τους και με όμορφες συνεργασίες κατάφεραν να πάρουν την νίκη. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου στοίχησε με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 97-51.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ανδρέας Παπασταθόπουλος με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θανάσης Αλεξιάδης με 20πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Sicarios BC: Πανταζής 9, Ρέμπελος 27(1), Παπαθανασίου, 24 (2), Ξιούφης 10(1), Παπασταθόπουλος 25(2), Μαρκίδης 2.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης, Τριανταφυλλίδης 12, Βλάχος 4, Μωυσάκος 6, Αλεξιάδης 20, Κατράνας 4, Καλλίνης, Κατρανίτσας, Τροκάνας 5.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Sicarios BC.