07/06/2023
Aristotelis BC 22 17 25 22 - 86 -
Υποβρύχιοι 12 4 5 21 - 42 -

Δίκαιη νίκη για τον Aristoteli!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Aristotelis και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Χαρτόπουλου, του Κώνη και του Κολοκοτρώνη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Υποβρύχιοι δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Λαμπρέλλη και του Γιαννόγλου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-12.

Ο Aristotelis ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Γάλλο, τον Οικονόμου και τον Χατζηνικολάου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Υποβρύχιοι δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό σε αυτή την περίοδο παρά τις προσπάθειες του Τζίντζα και του Παπαντωνίου με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να φτάνει το 39-16.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Aristotelis συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό κάνοντας ένα μεγάλο σερί με τα καλάθια του Τσάκου, του Τιτόπουλου και του Αρσένη. Οι Υποβρύχιοι δεν άντεξαν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους και δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά τις προσπάθειες του Αλέξανδρου Κάγκα. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 64-21.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να ανέβει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Οι Υποβρύχιοι το εκμεταλλεύτηκαν και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τον Λαμπρέλλη και τον Ταμουτσέλη, όμως ο Aristotelis έλεγχε το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 86-42.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 12 πόντους και 6 ασσίστ.

Για τους Υποβρύχιους ξεχώρισε ο Αντώνης Παπαντωνίου με 6 πόντους και 5 ριμπαόυντ.

Arristotelis: Κολοκοτρώνης 12(4), Γάλλος 8, Οικονόμου 7(1), Χατζηνικολάου 7, Χαρτόπουλος 12(1), Κυρμανίδης, Αθανασιάδης 6, Τσάκος 9(3), Τιτόπουλος 11, Αρσένης 7(1), Κώνης 7(1).

Υποβρύχιοι: Θ. Κάγκας, Λαμπρέλλης 10(1), Γιαννόγλου 7, Μαρκάκης, Τζίντζας 8, Ι. Κάγκας, Α. Κάγκας 8(1), Ταμουτσέλης 3, Παπαντωνίου 6.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση του Aristoteli.