14/11/2022
Φαβορί-τες BC 11 9 17 15 - 52 -
Δεν έχει 18 15 17 12 - 62 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Δεν Έχει!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Δεν Έχει και κατάφεραν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους με το Καλπαξίδη και τον Νίκο Μυλωνά να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας τον ενα καλάθι μετά το άλλο. Οι Φαβορί-τες BC προσπάθησαν να ακολουθήσουν αυτόν τον τρελό ρυθμό και με τους συνεχόμενους πόντους του Τοκμακίδη κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 11-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δεν Έχει συνέχισαν το παιχνίδι τους και με όμορφες συνεργασίες του Γιώργου Μυλωνά και του Παντάλη κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα λύσεις στην επίθεση και το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ με 20-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Φαβορί-τες BC μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον Χατζηαθανασίου και τον Μάντζιαρη να συνεργάζονται άψογα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να ασκήσουν πίεση στους αντιπάλους τους. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Γιώργου Μυλωνά  κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 37-50.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Τοκμακίδη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και να δίνει ελπίδες στην ομάδα του για την ανατροπή, όμως η αστοχία από την περιφέρεια στοίχισε στη ομάδα του. Οι Δεν Έχει εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και κατάφεραν να παρουν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος με το τελικό σκορ να είναι 52-62.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τοκμακίδης σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό double double με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες BC: Χατζηαθανασίου 8(2), Τοκμακίδης 21(1), Βλάχος 3(1), Δημάσης 6, Μάντζιαρης 9, Κύρκου 2, Καρακάνας 3, Μιχαηλίδης.

Δεν Έχει: Μυλωνάς Γ. 18(2), Μυλωνάς Ν. 14(2), Κοντολέων, Καλπαξίδης 18, Σαλασάσογλου 2, Βαβρίτσας 2, Αλβανός 3(1), Λάμπρου, Παντάλης 5.

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Παναγιώτη Τοκμακίδη.