02/11/2022
Monstars 9 18 29 12 - 68 -
Anatolians Jazz 11 11 11 20 - 53 -

Δίκαιη επικράτηση για τους Monstars!

Στο κλειστό γήπεδο της Δέκα οι Monstars ξεπέρασαν το νωθρό ξεκίνημα τους και επικράτησαν δίκαια με 68-53 των Anatolians Jazz.

Ξεκίνησαν αναγνωριστικά την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρεί εύκολα σκορ με αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να είναι χαμηλός. Οι Monstars βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Αμπατζή ο οποίος με μεγάλα τρίποντα προσπάθησε να βάλει την ομάδα μπροστά στο σκόρ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαντήσεις στα καλάθια του Παρισάκη, διαμορφώνοντας το 9-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανεβασαν την απόδοση τους, προσπάθησαν να τρέξουν και να βρούν ρυθμό στην επίθεση και το κατάφεραν. Ο Κωνσταντίνος και ο Αντώνης Αγατσιώτης συνεργάζονταν άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Βαφειάδη και του Καραγκούνη, όμως ήταν αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια και βρέθηκαν να κυνηγάνε στο ημίχρονο με 27-22.

Οι Monstars ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο. Βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και με συνεχόμενα μεγάλα σουτ από τον Αμπατζή και τον Στράντζαλη ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Anatolians Jazz ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ πο την περιφέρεια και δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοι με το σκορ να γίνεται 56-33.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των Monstars και ο Μπαντής με συνεχόμενα καλάθια μείωσε ξανά την διαφορά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραμία τους, γύρισαν την μπάλα και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με 68-53.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάννης Βαφειάδης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Monstars: Αγατσιώτης Α. 11, Αμπατζής 17(4), Πετάβρατζης 6, Στράντζαλης 16(3), Κωνσταντίνου, Πανόπουλος 4, Αγατσιώτης Κ. 12, Βεζύρης, Νικολαϊδης 2.

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης 6, Παπαϊωάννου 1, Χατζηεμμανουήλ, Οδοντίδης, Βαφειάδης11(2), Ζαρακινός, Καραγκούνης 7(1), Μπαντής 12, Καρράς 2, Παρισάκης 8, Χατζόπουλος 2, Πυλαρινός 4.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Monstars.