31/10/2022
Puebla BC 19 27 18 15 - 79 -
The Toy Men 13 13 20 11 - 57 -

Δίκαιη νίκη για τους Puebla BC!

Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες της Puebla BC μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και με τα καλάθια του Σουρμελίδη και του Γκιουλέκα έχτισαν μία μικρή διαφορά. Οι The Toy Men δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που επέβαλαν οι γηπεδούχοι, όμως ο Βαλκουμάς με μεγάλα καλάθια κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-13.

Οι The Toy Men κάνοντας πολλές αλλαγές στην πεντάδα τους προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ με τα καλάθια του Κωνσταντίνου Ζωγράφου, όμως ήταν πολύ άστοχοι απο την περιφέρεια. Η Puebla BC εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων τους για να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Ο Καριοφύλλης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο και διαμορφώνοντας το 46-26.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε και από τις δύο ομάδες. Οι The Toy Men προσπάθησαν με τα καλάθια του Πάνου και του Μιλτιάδη Ζωγράφου να μειώσουν την διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν λύσεις στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους με το σκορ της περιόδου να είναι 64-46.

Οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού στην τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ όμως ήταν πολύ άστοχοι με αποτέλεσμα η Puebla BC να παίρνει μία δίκαιη νίκη με 79-57.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Καριοφύλλης Νεκτάριος με ένα θεαματικό double double, με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ηρακλής Βαλκουμάς με 13 πόντους και 2 κλεψίματα.

Puebla BC: Γρηγοριάδης 5(1), Γκιουλέκας 12, Πάχτας 5, Αλεξανδρίδης 8(2), Χασεκίδης 4, Σουρμελίδης 17(3), Καριοφύλλης 22(2), Λαπαρίδης 2, Ζαννίδης 2, Μπαχξεβανόπουλος 2.

The Toy Men: Βαλκουμάς 13(4), Κωνσταντινίδης 3(1), Τσουκαλάς 1, Στράκαλης 2, Πάνος 8(2), Μούστος, Πετιμεζάκης, Στρατίκης 3(1), Ζωγράφος Μ. 9(1), Ζωγράφος Κ. 16(2), Λαμπρέλλης 2.

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικές συνεργασίες των παικτών της Puebla BC.