09/10/2022
Spacers 15 12 12 12 - 51 -
Chemicals Brothers 6 7 22 10 - 45 -

Δίκαιη νίκη για τους Spacers!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και με πανέμορφες συνεργασίες έφτιαξαν μια διαφορά ασφαλείας απο τους αντιπάλους τους. Ο Παπαγεωργίου και ο Μπουρούδης ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση για τους Spacers οι οποίοι εκμεταλεύτηκαν την αστοχία των Chemicals Brothers και διαμόρφωσαν το 15-6.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Και οι δύο ομάδες αφοσιώθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία ενώ αντίστοιχα ήταν αρκετά άστοχες απο την περιφέρεια με αποτέλεσμα το σκορ να κρατηθεί σε χαμηλά νούμερα. Αυτο φυσικά ήταν υπέρ για τους Spacers οι οποίοι ανέβαζαν αργά αλλά σταθερά την διαφορά τους και με το τρίποντο του Γιώργου Μπουρούδη έκαναν το 27-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Chemicals Brothers μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με τα καλάθια του Γιώργου και Αλέξανδρου Φυλακτού μείωσαν την διαφορά στους 4, με τη λήξη της τρίτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δόθηκε μια πραγματική μάχη και από τις δύο ομάδες, με αρκετή ένταση καθώς οι παίκτες δεν φοβήθηκαν να βάλουν το σώμα τους στη φωτιά για να κερδίσουν κατοχές. Όμως πιο έτοιμοι και συγκεντρωμένοι αποδείχθηκαν οι Spacers, οι οποίοι πήραν την νίκη με 51-45.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γεώργιος Μασμανίδης με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισεο Ανέστης Τσιτλακίδης με 4 πόντους,9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Spacers: Κωνσταντινίδης 4, Παπαγεωργίου 10(1), Τζίγκας 6, Γκλαβέρης 4, Πιλίσκιν, Μασμανίδης Ι., Μπουρούδης 20(2), Μασμανίδης 7(1).

Chemicals Brothers: Φυλακτός Α. 8, Αλεξανδρίδης, Μαυροβουνιώτης 2, Καζές 7(1), Φυλακτός Γ. 20(4), Κουκάκης 4, Τσιτλακίδης 4, Πατσίδης.

Τι μας άρεσε: Ο ανταγωνισμός και το πάθος των δύο ομάδων γιια την νίκη.