23/09/2024
Zero Pointers 14 12 8 16 - 50 -
Brokers 18 19 15 18 - 70 -

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Brokers

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-4 στα πρώτα λεπτά του αγώνα χάρη στα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπάνη. Οι Brokers με ένα σερί 0-10 απάντησαν και προηγήθηκαν με 8-14, πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το προβάδισμα έγινε 8-16 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Brokers ήταν εξίσου δυνατοί και με τρίποντο του Ψαρρόπουλου προηγήθηκαν εκ νέου με τέσσερις (19-23) και αμέσως μετά με έξι (19-25) με καλάθι του Βλάχου. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά μεγάλωναν το προβάδισμα τους, το οποίο έφτασε στους 12 (19-31) προτού ο Ανδρεάδης απαντήσει για το 21-31. Οι Brokers δεν πτοήθηκαν και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 26-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Brokers συνέχισαν να είναι συνεπείς επιθετικά και με ανάποδο λέι απ του Τσιρκινίδη πέρασαν μπροστά με 30-43 στα μισά της περιόδου. Ο Ανδρεάδης τα έδινε όλα για τους Zero Pointers και έτσι η διαφορά παρέμενε στους 12 πόντους, προτού και πάλι ο Ψαρρόπουλος μεγαλώσει τη διαφορά στους 16 (34-50). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 34-52.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρά την σημαντική προσπάθεια των γηπεδούχων να επανέλθουν, οι Brokers συνέχισαν να βρίσκουν σκορ όποτε το χρειάζονταν και έτσι κλείδωσαν τη νίκη με τελικό σκορ 50-70.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Σταύρος Κολοκοτρώνης με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά κορυφαίος ήταν ο Μάριος Ανδρεάδης με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Zero Pointers: Ανδρεάδης 29 (2), Θεοδωρίδης, Κατσάλης 5 (1), Κουμουρίδης 8, Μπάνης 6 (2), Παπακαρμέζης, Σταμούλης 2

Brokers: Βλάχος 2, Γάτος 15, Κολοκοτρώνης 18, Μαυρομανώλης 6 (2), Μοσχάκης, Πεχλιβάνης 6, Τσιρκινίδης 14 (2), Ψαρρόπουλος 9 (1)