23/09/2024
Milgyraki Bucks 19 19 12 12 - 62 -
Agxialos Legends 18 24 18 15 - 75 -

Δυνατό ξεκίνημα για τους Agxialos Legends

Πολύ κλειστή ήταν η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με γκολ φάουλ του Αλεξανδρίδη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5, όμως οι Milgyraki βρήκαν καλάθι με coast to coast του Χαρμάνα και μειώσαν άμεσα σε 4-5. Οι δύο μονομάχοι παραμέναν πολύ κοντά στο σκορ καθ'όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τον Τράσκα να σκοράρει με παλικαρίσιο τρόπο και να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στα "ελάφια"(19-17), και ο Καραγκιαούρης με μία εύστοχη βολή έγραψε το σκορ του δεκαλέπτου (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bucks με καλάθι του Χαρμάνα ισοφάρισαν σε 21-21, και με τρίποντο του Χατζηνικολάου προσπέρασαν με τρεις, οχτώ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με τρεις μαζεμένους πόντους του Α. Γιαχανατζή οι θρύλοι της Αγχιάλου ισοφάρισαν άμεσα σε 24-24, και με βολές του Καραγκιαούρη το σκορ έγινε 24-26. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων στα μισά της περιόδου, που έγινε οχτώ και πάλι με πρωταγωνιστή τον ακούραστο Καραγκιαούρη (29-37), τρία λεπτά πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Σταμολάμπρου οι Milgyraki πλησιάσαν στο καλάθι (38-40), όμως οι Agxialos είχαν και πάλι τις απαντήσεις και προηγήθηκαν με 38-42 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με έξι πόντους (40-46). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ προτού οι Agxialos Legends ξεφύγουν με εννιά πόντους με το εύστοχο τρίποντο του Ψάλτη (45-54), τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Το προβάδισμα έγινε 10 πόντοι μάλιστα για τους φιλοξενούμενους, με τον Βογιατζή να δίνει λύσεις στο ζωγραφιστό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 50-60.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα της Αγχιάλου να ξεφεύγει με 12 με δύο εύστοχες βολές του Βογιατζή, και το προβάδισμα πήγε στους 14 πόντους, έξι λεπτά πριν από το τέλος. Τα "ελάφια" με ένα σερί 6-0 πλησίασαν στους οχτώ πόντους, όμως δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν και έτσι οι Agxialos Legends πήραν μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πολύ καλός από τους Milgyraki Bucks ήταν ο Ηλίας Οφθαλμίδης με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Milgyraki Bucks: Αργυράς 4 (1), Οφθαλμίδης 16 (2), Σπυριδόπουλος 2, Σταμολάμπρος 14 (2), Τράσκας 6, Χαρμάνας 14, Χατζηνικολάου 6 (2)

Agxialos Legends: Αλεξανδρίδης 20 (1), Αρούχ 2, Βογιατζής 9 (1), Γιαχανατζής Α. 5, Γιαχανατζής Β. 5, Καραγκιαούρης 15, Μαρκόπουλος 9 (3), Μπίσκας 4, Πρωτογερόπουλος 2, Ψάλτης 4 (1)