07/12/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 11 11 11 10 - 43 -
Puebla BC 11 13 12 14 - 50 -

Δύσκολη νίκη για τους Puebla BC!

Ξεκίνησαν αναγνωριστικά τον αγώνα οι δύο ομάδες καθώς καμία από τις δύο δεν θέλησε να ρισκάρει στην επίθεση. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ στηρίχτηκαν επιθετικά στον Ακριτόπουλο, ενώ οι Puebla BC προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Καριοφύλλη. Η λήξη της πρώτης περιόδου θα βρεί τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Οι Puebla BC έκανε ένα μικρό σερί με όμορφες συνεργασίες του Χασεκίδη και του Ζαννίδη, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Καρανικόλα να μειώνει την διαφορά στο καλάθι διαμορφώνοντας το 22-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με συνεχόμενους πόντους του  Τοπαλίδη και του Οικονόμου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύκολο το έργο τους. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση συνέχισαν να προηγούνται διαμορφώνοντας το 33-36.

Στην τελευταία περίοδο οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι αλλά έμειναν από δυνάμεις. Οι Puebla Bc εκμεταλλεύτηκε την κούραση των αντιπάλων τους και μ ένα μικρό σερι κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη με 43-50.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 17 πόντους, 14 ριμπαόυντ και 4 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυπαρίσσης Νταμπούδης με 4 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Εμμανουηλίδης, Ακριτόπουλος 12(2), Ιωαννίδης, Μαλακώζης 2, Νταμπούδης 4, Καρανικόλας 11, Τοπαλίδης 8, Οικονόμου 6.

Puebla BC: Λεκομπλές 8, Πάχτας, Αλεξανδρίδης 2, Χασεκίδης 12(2), Καριοφύλλης 17(1), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Καπετάνιος Γ., Καπετάνιος Β. 6, Ζαννίδης 5(1).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ.