02/10/2022
Kamptzida lizards 14 20 16 19 - 69 -
Rising Suns 25 9 20 20 - 74 -

Δύσκολη νίκη για τους Rising Suns!

Στο κλειστό γήπεδο της ΔΕΚΑ οι Rising Suns έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Kamptzida Lizards με σκορ 69-74, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση έβρισκαν εύκολα καλάθια. Ο Κουτσιμάνης και ο Κυριαζίδης ήταν ασταμάτητοι και στις δύο μεριές του παρκέ για τους Rising Suns φτιάχνοντας μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε τους 11 πόντους μετά το κλέψιμο και buzzer beater του Κωστόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το 14-25.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι ανεβάζοντας τον ρυθμό του αγώνα και βελτιώνοντας την άμυνα τους. Η καλή αμυντική λειτουργία έδωσε ψυχολογία στην ομάδα και με μεγάλα καλάθια από τον Ζαγαρτζίλη και τον Λίγκο μείωσε την διαφορά βάζοντας δύσκολα στους Rising Suns οι οποίοι δυσκολεύονταν να σκοράρουν και έτσι έχασαν την διαφορά που έχτισαν στην πρώτη περίοδο με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 34-34.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου θα χαρακτηριστεί απο τις προσπάθειες των δύο ομάδων να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Λίγκος και ο Ζαγαρτζίλης προσπαθούσαν να βάλουν μπροστά στο σκορ τους Kamptzida Lizards όμως ο Κυριαζίδης ήταν ασταμάτητος για τους φιλοξενούμενους και με συνεχόμενα καλάθια δημιούργησε μία μικρή διαφορά ασφαλείας 4 πόντων.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε δίνοντας την ευκαιρία στις δύο ομάδες να πετύχουν όμορφα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι Rising Suns κράτησαν την ψυχραιμία τους και στις δύο άκρες του παρκέ και με το μεγάλο τρίποντο του Λαδόπουλου σφράγισαν την νίκη με σκορ 69-74.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Κυριαζίδης με 29 πόντους,18 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Μάνος Ζαγαρτζίλης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 εύστοχα τρίποντα.

Kamptzida Lizards: Αποστόλου 2, Μπαλέκας 5, Λίγκος 17(1), Ζαγαρτζίλης 16(4),Σουρβινός, Γεράκης 2, Νικολαΐδης 4, Κουκούλης 11(1), Ατματζίδης 10, Τσερέλης 2.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 18(1), Μαρκούλης, Λαδόπουλος 3(1), Μάρκος 2, Τζωρτζίου 7, Κυριαζίδης 29(3), Κωστόπουλος 15(1).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ όμορφο ντέρμπι καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κρατήσει τις διαφορές που έφτιαχνε μέσα στο παιχνίδι.