07/06/2023
Leathal Pistols 21 32 14 15 - 82 -
Fioretsina Salonica 19 19 25 21 - 84 -

Δύσκολη νίκη για τους Fioretsina Salonica!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Pistols, οι οποίοι πηραν κεφάλι στο σκορ με τον Φορίδη και τον Μιχέλη να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα, όμως οι Fioretsina Salonica απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Μιλκούδη και του Τετράδη διαμορφώνοντας το 21-19.

Οι Pistols ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και με τα καλάθια του Τρακοσάρη, του Γκώγκου και του Αγτζίδη έκαναν ένα μικρό σερί ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τις προσπάθειες του Παπαβασιλείου, του Πυδαράκη και του Χατζηλιάδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 53-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fioretsina Salonica μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έτρεξαν με την σειρά τους ένα σερί με τον Τετράδη, τον Πυδαράκη και τον Παπαβασιλείου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Pistols απάντησαν με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα του, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο με το εύθραυστο 67-63.

Οι Pistols προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα που έχτισαν στην διάρκεια του παιχνιδιού με τα καλάθια του Τρακοσάρη και του Φορίδη, όμως η αντεπίθεση των Fioretsina Salonica συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, όπου με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά και να πάρουν την νίκη με το τελικό 82-84.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Διονύσης Τετραδης με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Δημήτρης Φορίδης με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Pistols: Μιχέλης 12, Καραγκιαούρης 8, Φορίδης 25(1), Πρωτογερόπουλος, Αγτζίδης 8, Ευαγγελίδης 4, Κίνης, Τρακοσάρης 17(4), Γκώγκος 8.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 3, Μιλκούδης 8(1), Φ. Χαριτίδης 1, Μήτκος 6, Παπαβασιλείου 11(2), Τετράδης 27(3), Α. Χαριτίδης 2, Χαϊτλής, Πυδαράκης 24(3), Γαλής, Ελευθεριάδης, Κουκουσεράκης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.