20/09/2024
Agxialos Legends 23 25 16 19 - 83 -
Kamptzida lizards 16 17 10 22 - 65 -

Δυναμικό ξεκίνημα στην σεζόν για τους Agxialos Legends!

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες όπου με επιθετικό πλουραλισμό και δυνατές άμυνες εναλλασοταν στο σκορ. Ένα τρίποντο του Πρωτογερόπουλου 35 Δευτέρα πριν την λήξη της περιόδου,έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους Agxialos Legends,πέντε πόντων (20-15),με τους γηπεδούχους να αυξάνουν το προβάδισμα τους με buzzer beater τρίποντο από την γωνία,με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 23-16, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενουμενοι μπηκαν αποφασιμενοι να μειώσουν την διαφορά και μειωσαν στους 4 (27-23) με τρίποντο του Λυπιρίδη ο οποίος τιμώρησε την άμυνα ζώνης των Legends. Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα ζώνης του οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διψήφια διάφορα με 35-25 με καλαθι του Μιχέλη στον αιφνιδιασμό. Το τελευταία καλάθι για την πρώτη περίοδο το πέτυχε ο Μπίσκας από μια κινημοτογραφικής ακρίβειας πασάς του Μαρκόπουλου για να γράψει το 48-33 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μην μπορώντας να αντιδράσουν οι Kamptzida Lizards είδαν το προβάδισμα να φτάνει στην μεγαλύτερη του τιμή(56-33) τρίποντο του Μπίσκα από τις 45° μοίρες.Μένονταε πολύ χαμηλά σε αυτό το δεκάλεπτο οι φιλοξενουμενοι αφού σκόραραν μόλις 10 πόντους είδαν την διαφορά να αυξάνεται και άλλο φτάνοντας στο τέλος της τριτης περιόδου το 64-43

Διαδικαστικου χαρακτήρα έμοιαζε η τελευταία περίοδο του αγώνα με τις δύο ομάδες να κάνουν rotation μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Καταφερνοντας να πάρουν σκορ απο πολλούς παίκτες οι Agxialos Legends κάνοντας σεφτέ στις νίκες για την αγωνιστική σεζόν 2024-2025 και παράλληλα βήμα προκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπίσκας με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασσιστς καταγράφοντας 22 βαθμούς στο σύστημά αξιολόγησης

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Λυπιρίδης με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ

Agxialos Legends: Αρούχ 5(1),Γεωργίου 10(2),Γιαχανατζής Β. 5(1), Γιαχανατζής Α. 6(2),Καραγκιαούρης 8,Μαρκόπουλος 6(1) Μαυρίδης 2,Μιχέλης 17,Πρωτογερόπουλος 7(1)

Kamptzida Lizards:Αρβανίτης 3,Ζαγιαρτζιλής 2, Καρακίτσιος 13,Καραμβερης 3,Κουκούλης 6,Λίγκος 11 Λυπιρίδης 24(5),Μουρατίδης 3