23/11/2022
Sintrim Team 11 11 13 20 - 55 -
Leathal Pistols 27 18 16 22 - 83 -

Έφυγαν με το διπλό οι Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Pistols και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Σερμπέζη και τον Οικονόμου να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μεά το άλλο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Sintrim Team δεν μπόρεσαν να ακολοθήσουν αυτόν τον ρυθμό και παρά τις προσπάθειες του Οταμπασίδη και του Σταυρίδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-27.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την σκληρή πίεση στην μπάλα και με τα καλάθια του Χατζημιχαήλ και του Καραγκιαούρη ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Sintrim Team ήταν εκτός παιχνιδιού από την σκληρή άμυνα που βρήκαν απέναντι τους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί πίσω στο σκορ με 22-45.

Οι Sintrim Team μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουν το παιχνίδι  και με μπροστάρη τον Τουρόγλου προσπαθησαν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι με ωραία κυκλοφορία της μπάλας και πλουραλισμό στην επίθεση κράτησαν την διαφορά διαμορφώνοντας το 35-61.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Τσακίρη και τον Μαυράκη να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Pistols κράτησαν την ψυχραιμία τους και βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Χατζηημιχαήλ και του Σερμπέζη παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 55-83.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Σερμπέζης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλόκ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Μαυράκης με 6 πόντους, 6 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Sintrim Team: Καρακώστας 5, Οταμπασίδης 7, Λιβέρης 5(1), Μαυράκης 6, Μπούζης, Τσακίρης 9(1), Δέλλιος 2, Τουρόγλου 12(4), Σταυρίδης 9(1).

Pistols: Τάλλης 2, Καραγκιαούρης 7, Σερμπέζης 16(1), Πρωτογερόπουλος 3, Αλβανός 2, Αγτζίδης 6, Ρωσσίδης 12(4), Κάλλιας Α., Χατζημιχαήλ 15, Αντωνίου, Οικονόμου 13(2), Κάλλιας Θ. 7(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Pistols.