06/12/2022
Above The Rim 11 13 11 9 - 44 -
Phoenix Stars 16 20 23 16 - 75 -

Έφυγαν με το διπλό οι Phoenix Stars!

Ξεκίνησαν δυναμικά την πρώτη περίοδο οι Phoenix Stars και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα με τον Μυτιληναίο και τον Εφραιμίδη να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Above The Rim προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Λιόση διαμορφώνοντας το 11-16.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι με όμορφες συνεργασίες  του Χασιώτη και του Στρούζα κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά από τους αντιπάλους τους, ενώ οι Above The Rim παρά τις προσπάθειες του Πισκουλιάν δυσκολεύονταν να ανακόψουν τον επιθετικό ρυθμό τν αντιπάλων τους και το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ με 24-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Phoenix Stars συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι με μπροστάρη τον Μόκκα και τον Στρούζα καταφέρνοντας να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τα καλάθια του Λιόση και του Χατζηεμμανουήλ, όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια με το σκορ να μένει στο 35-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι Phoenixa Stars με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη. Οι Above The Rim δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην επίθεση με την αστοχία από την γραμμή των τριών πόντων να συνεχίζεται και με αυτό τον τρόπο γνώρισαν την ήττα με 44-75.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Διονύσης Στρούζας με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ιωάννης Λιόσης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Above The Rim: Λιόσης 20, Χατζηεμμανουήλ 7(1), Κουτσιβίτης 4, Κατάκης 2, Πισκουλιάν 11, Μακρής.

Phoenix Stars: Χασιώτης 8, Εφραιμίδης 8, Τσιλιπάκος 6, Τσώτσος 7, Μόκκας 8, Τερμεντζής, Μυτιληναίος 17(3), Σαμούτης 2, Στρούζας 19(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Phoenix Stars.