09/11/2022
In Da Hood 13 16 8 15 - 52 -
Retrolls 10 12 10 22 - 54 -

Έφυγαν με το διπλό οι Retrolls!

Οι In Da Hood μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο και προσπάθησαν από την αρχή να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Ο Παπακωνσταντίνου και ο Μπάρκος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους, όμως οι  Retrolls βρήκαν λύσεις με τον Γραμματίκα να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα και να κρατάει ζωντανούς τους φιλοξενούμενος διαμορφώνοντας το 13-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδηση βελτιώνοντας την άμυνα τους και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Ο Παπακωνσταντίνου και ο Ευθυμίου με τα καλάθια τους ανέβασαν την διαφορά βάζοντας πίεση στους αντιπάλους τους. Οι Retrolls πάλεψαν για να μείνουν κοντά στο σκορ και με τον Τρικαλιώτη να είναι σε μεγάλη μέρα κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 29-22.

Στην τρίτη περίοδο οι Retrolls ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με μπροστάρη τον Γραμματίκα και τον Ροδακόπουλο οι οποίοι σκέπασαν τα καλάθια μαζεύοντας πολλά αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από αυτό και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Όμως οι In Da Hood δεν τα παράτησαν και με τα καλάθια του Μπάρκου και του Κεσίδη έμειναν μπροστά στο σκορ διαμορφώνοντας το 37-32.

Στην τέταρτη περίοδο οι Retrolls ανέβασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και τα έδωσαν όλα για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με τον Τρικαλιώτη και τον Παπαδόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο και τον Καϊση να πετυχαίνει ένα μεγάλο buzzer beater. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντέξουν το επιθετικό ξέσπασμα των Retrolls με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 52-54.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Τρικαλιώτης με 14 πόντους και 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φραγκίσκος Παπακωνσταντίνου με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

In Da Hood: Παπακωνσταντίνου 12, Τσαρτσίδης 4, Angelov 3, Κατσαούνης 2, Δόντσιος 1, Ευθυμίου 14(2), Παλλάκης, Μπάρκος 12(3), Κεσίδης 4.

Retrolls: Αναγνωστόπουλος 2, Γραμματίκας 18, Βαλοδήμος, Ανουσάκης, Τριακλιώτης 14(4), Πιτένης 1, Καϊσης 4, Παπαδόπουλος 11, Ροδακόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο buzzer beater του Καϊση που έδωσε την νίκη στην ομάδα του.