19/09/2024
Magoofyδες 13 24 12 13 - 62 -
The Hoopers 16 13 12 10 - 51 -

Είχαν τις λύσεις οι Magoofyδες

Οι Hoopers ξεκίνησαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και με καλάθια των Σταματάκη και Γιαγρίδη προηγήθηκαν με 3-8. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα οχτώ λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου όμως η ομάδα της Χαλκιδικής βρήκε τις λύσεις και με καλάθι του Σγούρου και τρίποντο του Κασικτσόγλου πέρασαν μπροστά με 13-11. Οι Hoopers όμως ήταν συγκεντρωμένοι και με τρίποντο του Κασικτσόγλου πήραν το προβάδισμα με τη λήξη της περιόδου (13-16).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ξεκίνησαν με ένα σερί 2-6 για τους φιλοξενούμενους που διεύρυναν το προβάδισμα τους, χωρίς πάντως να υπάρχει ανάλογη συνέχεια. Οι Hoopers συνέχισαν να προηγούνται με βραχεία κεφαλή μέχρι ο Σγούρος να δώσει το προβάδισμα στους Magoofyδες με εύστοχο δίποντο στα 15' (25-24). Με το τρίτο τρίποντο του Μπούτζη οι γηπεδούχοι πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους στο παιχνίδι με 37-29, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Hoopers με αργά και σταθερά βήματα κατάφεραν να επανέλθουν στο παιχνίδι και με τρίποντο του Κασικτσόγλου πλησιάσαν στους τέσσερις πόντους (40-36) στα 24'. Ο Κριθαρίδης με τρίποντο έδωσε ανάσα εννιά πόντων στην ομάδα του (45-36) και στη συνέχεια οι υπόλοιποι Magoofyδες συνέχισαν δυναμικά με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 49-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Hoopers δεν παρέδωσαν τα όπλα. Συνέχισαν να είναι πολύ κοντά στο σκορ στη διάρκεια του δεκαλέπτου με την συνεισφορά όλων των παικτών. Ωστόσο, οι αιφνιδιασμοί βοήθησαν τα μέγιστα τους Magoofyδες και με καλάθι του Θαλασσινού η διαφορά πήγε στους 11 (54-43) στα 34'. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Χαλκιδικής που προηγήθηκε και με 15 πόντους (58-43) στα 35', με τους Hoopers να ψαλιδιζουν τη διαφορά και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 62-51.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός πραγματοποιώντας double-double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς από τους The Hoopers ο Χρήστος Γιαγρίδης και αυτός με double-double, καθώς είχε 18 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Θαλασσινός 18, Κριθαρίδης 6 (2), Μπούτζης 12 (3), Πιτσούλης 17, Σγούρος 9 (1), Τσαλκαδράς

The Hoopers: Γιαγρίδης 18 (1), Ζαχαρόπουλος 2, Θεοδουλίδης 12, Κασικτσόγλου 11 (2), Σταματάκης 7