09/10/2022
Phoenix Stars 17 24 29 16 - 86 -
The Toy Men 14 14 7 12 - 47 -

Έλαμψαν τα αστέρια των Phoenix Stars!

Στο κλειστό γήπεδο της Ευκαρπίας οι Phoenix Stars εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των The Toy Men και με ωραίο μπάσκετ κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο κερδίζοντας με 86-47.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Νεραντζάκης και ο Τερμεντζής με ωραίες συνεργασίες έβρισκαν εύκολα καλάθια όμως οι The Toy Men έβρισκαν λύσεις στο πρόσωπο του Λαμψίδη, ο οποίος με μεγάλα καλάθια κρατούσε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να φτιάξουν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία ξεπέρασε τους 10 πόντους. Ο Μόκκας ήταν ασταμάτητος στην επίθεση για τους Phoenix Stars, ενώ ο Ζωγράφος Μ. προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του με προσωπικές ενέργειες διαμορφώνοντας το 41-28.

Στο δεύτερο ημίχρονοοι Phoenix Stars μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και με την πολύ καλή τους άμυνα πήραν ρυθμό και στην επίθεση. Ο Στρούζας και ο Νεραντζάκης εκμεταλλεύτηκαν τα μακρινά άστοχα σουτ των The Toy Men και με ένα μικρό σερί διαμόρφωσαν το 70-35.

Στη τελευταία περίοδο οι The Toy Men προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι με τις προσπάθειες των Μιλτιάδη και Κωνσταντίνου Ζωγράφου, όμως ήταν πάρα πολύ άστοχοι στα μακρινά σουτ. Οι Phoenix Stars συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την αστοχία των αντιπάλων τους και πήραν μία δίκαι νίκη με 86-47.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Νεραντζάκης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Αλέξιος Λαμψίδης με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Κυριαζόπουλος 6(1), Χασιώτης 7(1), Εφραιμίδης 2, Τσιλιπάκος 7, Τσώτσος 1, Μόκκας 13(1), Τερμεντζής 10, Σαμούτης 5(1), Στρούζας 8, Νεραντζάκης 18, Μουδούρης 2.

The Toy Men: Βαλκούμας 7(1), Λαμψίδης 14, Στράκαλης 3, Στρατίκης, Κουφονικόλας 3(1), Ζωγράφος Μ. 10(2), Ζωγράφος Κ. 9.

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικές συνεργασίες των παικτών των Phoenix Stars.