07/11/2022
Φαβορί-τες BC 24 18 16 21 - 79 -
Thessaloniki Avispas 10 16 13 11 - 50 -

Επικράτησαν οι Φαβορί-τες!

Μπήκαν δυναμικά στην πρώτη περίοδο οι Φαβορί-τες, βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση και έβαλαν προβλήματα στους Thessaloniki Avispas. Ο Χατζηαθανασίου ήταν ασταμάτητος και με συνεχόμενα καλάθια έφτιαξε μία διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τα καλάθια του Βασίλη Χατζηιωαννίδη και το τέλος της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 24-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Thessaloniki Avispas μπήκαν αποφασισμένοι νε επιστρέψουν στο παιχνίδι. Με όμορφες συνεργασίες του Βασίλη Χατζηιωαννίδη και του Σοϊλεμεζίδη οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Φαβορί-τες κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τα καλάθια του Τοκμακίδη έβρισκαν λύσεις στα επιθετικά ξεσπάσματα των Thessaloniki Avispas με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 42-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και απο τις δύο ομάδες. Οι Thessaloniki Avispas προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι απο την περιφέρεια και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Μάντζιαρη διαμόρφωσαν το 58-39.

Η προσπαθεια των φιλοξενούμενων να γυρίσει το παιχνίδι έφερε μεγάλη κόπωση στους παίκτες και αυτό φάνηκε στην τέταρτη περίοδο. Οι Thessaloniki Avispas έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στις Φαβορίτ-ες να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 79-50.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Χατζηαθανασίου με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νικόλας Σοϊλεμεζίδης με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες: Κεσίσογλου 9, Χατζηαθανασίου 24(4), Τοκμακίδης 17(2), Βλάχος 2, Ζαχόπουλος 6(2), Μάντζιαρης 11, Μιχαηλίδης 10.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης, Μουταφίδης 2, Μαγούδης, Σοϊλεμεζίδης 9, Τζιτζάλης, Κώστας 3, Μαυρίδης, Β. Χατζηιωαννίδης 22(4), Καλοβέρος, Σταματάκης 2, Σουλιώτης 4, Γ. Χατζηιωαννίδης 8.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες των γηπεδούχων.