23/09/2024
Polichni 5 goat 15 14 10 22 - 61 -
Slippers BC 17 26 17 18 - 78 -

Επιθετική πολυφωνία από τους Slippers BC και νίκη

Οι Slippers βρήκαν από νωρίς αρκετές λύσεις επιθετικά και με δύο σερί τρίποντα του Μουστάκη πήραν προβάδισμα έξι πόντων (2-8) στα τρία πρώτα λεπτά , όμως ο Ατματσίδης με γκολ φάουλ μείωσε γρήγορα σε 7-8. Λίγο αργότερα ο Νταβίδι με τρίποντο ισοφάρισε αρχικά σε 10-10 και με ακόμα ένα τρίποντο διαμόρφωσε το 13-10. Οι Slippers πάντως βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-17.

Με το καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλάθι με τον Αρσένη και λίγο μετά το προβάδισμα έγινε έξι πόντων (15-21). Οι Slippers συνέχισαν να βρίσκουν σκορ, και σε ανοιχτό γήπεδο, με τον Σ. Κυρίμη να πετυχαίνει δίποντο για το 18-28 επτά λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Με τον Νταβίδι να συνεχίζει ζεστός οι Polichni 5 Goat παρέμεναν κοντά στο σκορ, όμως οι Slippers έβρισκαν αρκετούς αιφνιδιασμούς και με τον Μουστάκη να σκοράρει προηγήθηκαν με 24-38. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-43.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους Slippers να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και να βρίσκουν τρίποντο με τον Μουστάκη για το 30-48, έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Το προβάδισμα μεγάλωσε στους 23 πόντους (32-55) για τους Slippers και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα από την Πολίχνη δεν παραδόθηκε αμαχητί και τα έδωσε όλα, ροκανίζοντας την διαφορά στους 14 (49-63), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν αγχώθηκαν και επανήλθαν, έχοντας ένα προβάδισμα 18 πόντων λίγο πριν το φινάλε. Το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε να επικρατούν με τελικό σκορ 61-78.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Καμάρας με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στην άλλη πλευρά ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Βασίλης Θεοδοσιάδης με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Polichni 5 Goat: Ατματζίδης 7 (1), Βουκίδης 4, Γούσιος 2, Θεοδοσιάδης 10, Κάγκας 12 (1), Καρατσόρης, Κυριακίδης Α. 2, Κυριακίδης Β., Ματτάς Ε. 5, Ματτάς Π. 4, Νταβίδι 15 (3)

Slippers BC: Αρσένης 6, Καμάρας 21 (4), Κισκινίδης, Κυρίμης 6, Μανσούρ 10 (2), Μουστάκης 19 (5), Παπαγεωργίου 4 (1), Φαρμάκης 8, Χρυσοχού 4