23/09/2024
Osama Bin Buckets 20 24 8 12 7 71 -
Magoofyδες 20 16 16 12 4 68 -

Επιβίωσαν οι Osama Bin Buckets

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Magoofyδες να είναι ζεστοί και να προηγούνται με 3-6 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Οι Osama Bin Buckets πάντως επανήλθαν γρήγορα και με εύστοχη βολή του Στυλιανίδη πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-6, στα τρία λεπτά αγώνα. Τα επιθετικά ριμπάουντ του Κεσσόπουλου ήταν σημαντικά για τους γηπεδούχους που με χορευτικό του Στυλιανίδη ανέκτησαν το προβάδισμα για το 15-14, τρία λεπτά πριν από το κλείσιμο της περιόδου. Ο Θαλασσινός με εύστοχο τρίποντο μείωσε στους δύο (19-17), ένα λεπτό πριν το κλείσιμο του δεκαλέπτου και η περίοδος ολοκληρώθηκε τελικώς με ισοπαλία (20-20).

Οι Osama Bin Buckets ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο εμφανώς αλλαγμένοι αλλά παρέμειναν εξίσου δυνατοί και με τρίποντο του Δούκα πήραν προβάδισμα έξι πόντων (27-21), επτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Magoofyδες βραχυκύκλωσαν για σημαντικό διάστημα της περιόδου όμως ήρθε ο Θαλασσινός για να τους ξελασπώσει και να δώσει κάποιες λύσεις. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν χάρη σε τρίποντο του Σιδηρά να προηγηθούν με 44-36, αποτέλεσμα και του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με τον Θαλασσινό και πάλι καθοριστικό παρέμεναν κοντά στο σκορ στα πρώτα τρία λεπτά, με το σκορ να είναι 46-42. Οι απαντήσεις των γηπεδούχων ήταν άμεσες, όμως με τους Βασιλειάδη και Καραμανλίδη να προσφέρουν πολύ επιθετικά οι Χαλκιδικιώτες επανήλθαν και μείωσαν σε 48-46, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια προηγήθηκαν με 51-52 στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Στυλιανίδη να διαμορφώνει με εύστοχη βολή το σκορ περιόδου (52-52).

Με σερί 6-0 ξεκίνησαν το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν 58-52 με τρίποντο του Στυλιανίδη, εννιά λεπτά πριν το τέλος. Με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Τυφλόπουλου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (61-59) τρία λεπτά πριν το φινάλε, και στη συνέχεια προηγήθηκαν και 61-62. Οι Osama Bin Buckets ανέκτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν 64-62, 28" πριν το τέλος. Με βολή του πολύ θετικού Πετσιάβα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους και εκεί ήταν που ο Καραμανλίδης πήρε στα χέρια του τη μοίρα του αγώνα και με τρίποντο έδωσε ανάσα ζωής στην ομάδα του και ισοφάρισε σε 64-64, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με συνεισφορά από αρκετούς παίκτες οι Osama Bin Buckets πήραν ανάσα πέντε πόντων (71-66) με τρίποντο του Στυλιανίδη και στη συνέχεια δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Novibet MVP για τους νικητές αναδείχτηκε ο Γιώργος Πετσιάβας με 11 πόντους και τρία ριμπάουντ.

Καθοριστικός για τους Magoofyδες ήταν ο Κώστας Θαλασσινός με 37 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Osama Bin Buckets: Ακριτίδης 10 (2), Δούκας 3 (1), Ζιούτας, Καστίδης 8 (2), Κεσσόπουλος, Μάλλιος, Πετσιάβας 11 (3), Σιδηράς 11 (1), Σταυρίδης 6, Στυλιανίδης Β. 6 (2), Στυλιανίδης Σ. 16 (2)

Magoofυδες: Βασιλειάδης 6, Δεδόπουλος, Θαλασσινός 37 (5), Καραμανλίδης 11 (2), Κριθαρίδης 6 (2), Τσαλκαδράς 3 (1), Τσομπανάκης, Τυφλόπουλος 5 (1)