19/09/2024
ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας 9 12 8 12 - 41 -
Chicago Fools 19 18 24 16 - 77 -

Έτοιμοι με το καλημέρα οι Chicago Fools

Με ένα ξέσπασμα των Chicago Fools ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο. Καραγιώργης και Καλογιαννίδης έγραψαν το 0-7 στα 2' με τον Καβαλλάρη να λύνει τον γόρδιο δεσμό και με τρίποντο να μειώνει σε 3-7. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Chicago Fools έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με όπλο τους αιφνιδιασμούς ξέφυγαν με διψήφιο προβάδισμα (5-15) στα 5' και η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 9-19.

Οι αιφνιδιασμοί από πλευράς φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρκετοί παίκτες συνδέθηκαν με το καλάθι και η βραδιά εξελισσόταν ακόμα καλύτερα για τους Fools από το Chicago. Ο Μανώλογλου έδινε κάποιες λύσεις για το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το αντίδοτο σε όλες τις περιπτώσεις και έτσι η περίοδος έκλεισε με σκορ 21-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παραμένουν στον αγώνα με καλάθι του Γκαραλέα στον αιφνιδιασμό (27-43) στα 23', όμως με αιχμή του δόρατος τον Καλογιαννίδη οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα τους και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 29-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Chicago Fools συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι και με λύσεις από πολλές πλευρές διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα τους ως και το τέλος του αγώνα, με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 41-77.

Novibet MVP ήταν ο Φίλιππος Καλογιαννίδης που σκόραρε 19 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Γιάννης Μανώλογλου με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας: Γκαραλέας 7, Δασκαλούδης 2, Καβαλλάρης 9 (2), Κοσμίδης 3, Μανώλογλου 12, Πάχτας 3, Σταυρίδης 2, Χατζηνάσιος 3 (1)

Chicago Fools: Αθάνατος 11 (1), Δερμεντζόγλου 13, Καλογιαννίδης 19 (1), Καραγιώργης 8 (2), Κατιγκάς 6, Κυριαζίδης 3, Σπυρόπουλος 9 (3), Τερβισιάδης 8, Χατζόπουλος