23/10/2022
Gran Camaria 14 16 15 14 - 59 -
Green Rose BC 6 13 14 19 - 52 -

Gran Camaria για πρωτάθλημα!

Τα Gran Camaria εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη παικτών που είχε το Green Rose και επικράτησαν με σκορ 59-52 . Το Green Rose προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τα Gran Camaria είχαν διαβάσει καλά τον αντίπαλο .

Από το πρώτο δεκάλεπτο ξεχώρισαν οι γηπεδούχοι, όπου με ασφυκτική άμυνα κράτησαν τον αντίπαλο τους χαμηλά σε σκορ . Το Green Rose κατάφερε στην εκπνοή του δεκαλέπτου να μειώσει στο 14-6, με το έμμεσο τρίποντο του Κοσμόπουλου.

Στην δεύτερη περίοδο το Green Rose με τον Κοσμόπουλο να έχει 6 πόντους, προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά χωρίς το βάθος στον πάγκο οι παίκτες δεν είχαν τις δυνάμεις να το υλοποιήσουν . Τα Gran Camaria με τον Κουλούρη να φτάνει τους 9 πόντους, είχαν βρει πατήματα τους και πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους σκορ 30-19.

Στην τρίτη περίοδο το Green Rose δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του, παρά την υπερπροσπασπάθεια του Κοσμόπουλου που οδηγούσε την ομάδα του. Τα Gran Camaria δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την αυτοκυριαρχία τους και με τον Κοντούρη να είναι μπροστάρης με 7 πόντους, έκαναν ένα φοβερό δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το υπέρ τους 45-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Green Rose έσφιξε τα δόντια για να κάνει την ανατροπή, αλλά η ομάδα του Αθανάσιου έβγαλε ηρεμία και εμπειρία στο παιχνίδι της και έφτασε τελικά στην νίκη με σκορ 59-52.

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Κουντούρης , με 14 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ . Από το Green Rose ξεχώρισε ο , με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ .

Τα Gran Camaria είχαν 17/45 δίποντα, 6/18 τριποντά, 7/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα. Το Green Rose είχε 14/43 δίποντα, 4/27 τριποντά, 12/19 βολέ , 39 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 10 κλεψίματα.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αθανάσιου 2 , Γουναρίδης 16 , Κουλούρης 9 , Κοντούρης 14, Παπάζογλου 2 , Σακελλαρίου 2 , Τσακανίκας 6 , Χρυσίνας 8 ,

Green Rose (Καναβάρος): Κοσμόπουλος 4 , Δημητρόπουλος 10 , Κανίνιας 25 , Κόσσυφας 6 , Τριανταφυλλόπουλος 7 .

Τι μας άρεσε : Ο συντονισμός στο  παιχνίδι των Gran Camaria!