30/09/2024
Stefanina Timberwolves 23 19 22 32 - 96 -
The Toy Men 12 16 25 21 - 74 -

Ίδρωσαν αλλά κέρδισαν οι Stefanina Timberwolves

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι ορεξάτοι και με αιφνιδιασμό του Καλλιώρα πήραν κεφάλι στο σκορ με 5-2. Λίγο μετά με 2/2 βολές του Καλλιώρα το σκορ έγινε 7-2. Με 2/2 βολές του Λογγινίδη οι Toy Men μείωσαν σε 9-6. Όμως, οι Timberwolves έτρεξαν σερί 5-0 και με τρίποντο του Χατζηνικολάου προηγήθηκαν με 14-6. Με πολλές λύσεις επιθετικά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-12.

Στη δεύτερη περίοδο το τρίποντο του Καμαρούδη έδωσε μια καλή ανάσα στους τυπικά γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 14 πόντους (28-14) και αμέσως μετά με τον Γούσιο οι Timberwolves προηγήθηκαν και με 16 (30-14). Με σερί 0-4 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και έκαναν το 30-18. Λίγο αργότερα, ο Φουτσιτζής στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 33-22, με την διαφορά να μένει σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 42-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Timberwolves ξεκίνησαν με εύστοχο δίποντο του Καμαρόυδη που έκανε το 44-28, με τους Toy Men να απαντούν με ωραίο running floater του Φουτσιτζή για το 47-32. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και με καλάθι του Κασαρτζιάδη προηγήθηκαν με 51-32. Με λύσεις από τον Φουτσιτζή οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ (58-46) και λίγο μετά η διαφορά έπεσε στους οχτώ πόντους (58-50). Οι Stefanina είχαν τις απαντήσεις και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-53.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Toy Men έκαναν το 68-57 με καλάθι του Διαμαντόπουλου, με τον Κασαρτζιάδη να απαντάει άμεσα για το 70-57. Στη συνέχεια οι Timberwolves έτρεξαν ιδανικά στον αιφνιδιασμό και με δίποντο του Καλλιώρα διεύρυναν το προβάδισμα τους σε 83-64 με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν αντίδοτο και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 96-74.

Novibet MVP ήταν ο Νίκος Χατζηνικολάου με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Λογγινίδης έχοντας 27 πόντους.

Stefanina Timberwolves: Βαχτσεβάνος, Γούσιος 8, Καλλιώρας 26, Καμαρούδης 8 (2), Κασαρτζιάδης 9 (1), Προδρομίδης 9 (1), Χατζηνικολάου 20 (5), Χουρδάκης 14 (2)

Τοy Men: Αλβανός 3 (1), Βαλκούμας 5 (1), Διαμαντόπουλος 9, Κέδρος 2, Λογγινίδης 27 (2), Πάνος, Παπαδόπουλος 8, Φουτσιτζής 20 (1)