17/02/2024
LazerWolves 11 14 11 18 - 54 -
G-vana 16 15 17 18 - 66 -

Και πως να χάσουν οι "Τζιβάτοι"!

Πιο μουδιασμένη έναρξη για τους "Λύκους" , οι οποίοι είδαν τον Πολυχρονίδη να επανέρχεται στο παρκέ και τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρει από τα 6.75! Βέβαια με 4/19 σουτ είχαν πεσμένη απόδοση στην αρχή. Η G-Vana τώρα με τον Ζιάκανο να κανει 4/5 από το ζωγραφιστό, έδειχνε κυρίαρχη κάτω από τα καλάθια. Το προβάδισμα των "Πρασίνων" ήταν δίκαιο με το δεκάλεπτο να λήγει στο 11-16!

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο ελεύθερες στον αγωνιστικό χώρο. Η τριάδα Πολυχρονίδη - Δημητρακόπουλου - Παναγιωτόπουλου δέσποζε στο παρκε και κρατούσε τους "Κίτρινους" κοντά στο σκορ. Από την άλλη τον Ζιάκανο ακολούθησαν Τζανάκης και Θάνος, με την G-Vana να είναι στα σημεία καλύτερη, γεγονός που μεταφραζόταν και στα στατιστικά! Το ημίχρονο έληξε 25-31, με τις ομάδες να παίρνουν τις απαιτούμενες ανάσες.

Έναρξη δεύτερου μισού και οι "Τζιβάτοι" επανήλθαν ανώτεροι αγωνιστικά. Μπαρμπέρης και Ψωμιάδης δεν έδωσαν σκορ στην ομάδα τους, αλλά δεν έλειψε κιόλας. Η μπάλα γύριζε καλύτερα και οι επιθετικές λύσεις ερχόντουσαν από παντού και σε συνδυασμό με την άμυνά τους πήραν διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν εμφανίστηκαν επαρκείς από τα 6.75, γι αυτό και δεν ακολούθησαν με την ίδια ευκολία στο σκοράρισμα. με 3/25 τρίποντα σε τρία δεκάλεπτα, οι 36 πόντοι ήταν και πολλοί. 36-48 έδειχνε ο πίνακας πριν την τελευταία στροφή.

Τελευταίο τέταρτο και οι Lazerwolves προσπάθησαν να το κάνουν derby. Η αλήθεια είναι ότι έφτασαν αρκετά κοντά, όμως τα σωριδόν τρίποντα που δέχτηκαν τους άφησαν ξανά αρκετά πίσω στο σκορ. Είχαμε βέβαια 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων εκατέρωθεν, όμως η G-vana ήταν εξίσου συνεπής και στην άμυνα γι αυτό και έφυγε νικήτρια με 54-66 και παρέμεινε μόνη τρίτη στην βαθμολογία!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ζιάκανος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους "Λύκους" ξεχώρισε ο Πολυχρονίδης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Lazerwolves(Αντωνακόπουλος): Μεικόπουλος 5, Παναγιωτόπουλος 17, Πολυχρονίδης 17, Καρατζάς, Χαντζάρας 1, Δημητρακόπουλος 10, Αντωνακόπουλος, Μοσχάκης 4.

G-Vana(Χαλτούπης): Τσιμπούρης 13, Θάνος 6, Αχτίπης 11, Μπαρμπέρης 1, Ψωμιάδης, Ζιάκανος 17, Κώτσιας 4, Τζανάκης 14.

Τι μας άρεσε: Ότι είδαμε τόσους παίκτες να γίνονται διψήφιοι.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Ψωμιάδη.