19/10/2024
Chicago Fools 11 26 15 7 - 59 -
Puebla BC 20 16 24 12 - 72 -

Καλή εμφάνιση και νίκη για τους κιτρινόμαυρους

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-7 με τον Καριοφύλλη και με μία βολή του Σουρμελίδη το σκορ έγινε 3-8. Οι Chicago Fools είχαν νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι αλλά σιγά σιγά βρήκαν ρυθμό και με τον Καλογιαννίδη μείωσαν σε 7-14. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Puebla να προηγείται με 11-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Puebla μπήκε δυνατά και με αιχμή του δόρατος τον Καριοφύλλη προηγήθηκε με 11-24. Η είσοδος του Κατιγκά για την ομάδα του Chicago έφερε αλλαγές στο παιχνίδι και με τρίποντο του Καλογιαννίδη το σκορ έγινε 17-24. Οι Chicago Fools με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 27-24, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κοντά και με τρίποντο του Σουρμελίδη μείωσαν σε 29-28. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 37-36.

Στην δεύτερη περίοδο οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις στο ζωγραφιστό από Τσαλαγεώργο και Καριοφύλλη για να προηγηθούν 39-43. Οι Fools βρήκαν λύση με τον Δερμεντζόγλου και μείωσαν (41-45), όμως η απάντηση ήταν άμεση από τον Σωκράτη Βούλγαρη (41-47) Η Puebla συνέχισε να προηγείται στο σκορ στη διάρκεια της περιόδου και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 52-60.

Στην τελευταία περίοδο οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 52-65 χάρη σε βολή του Τσίμπουρη. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 57-67 στα 36', διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία καθοριστικά λεπτά και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη με τελικό σκορ 59-72.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Σπύρος Τσαλαγεώργος με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Νάρεκ Γιαμπάνης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Chicago Fools: Αθάνατος 2, Γιαμπάνης 14 (3), Δερμεντζόγλου 13, Καλογιαννίδης 14 (2), Κατιγκάς 12 (1), Σαγιάς, Τερβισιάδης 4

Puebla: Αλεξανδρίδης 6 (2), Βούλγαρης Στ., Βούλγαρης Σω. 19 (4), Καριοφύλλης 21, Πασχαλούδης 2, Πάχτας, Σουρμελίδης 10 (3), Τσαλαγεώργος 9 (1), Τσίμπουρης 5