08/10/2024
West Ballers 10 14 11 15 - 50 -
Φαβορί-τες BC 16 15 15 13 - 59 -

Καλή νίκη για τους Φαβορί-τες BC

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με καλάθια και ο Χρόνης με δίποντο έδωσε μικρό προβάδισμα στους Φαβορί-τες (2-4) και λίγο μετά με τρίποντο του Μπιζίμη το σκορ έγινε 2-8. Με καλάθι του Μάλαμα οι West Ballers ροκανισαν τη διαφορά (6-10), με τον Δρόσο να απαντάει άμεσα (6-12). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 10-16.

Οι Φαβορί-τες ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Κεσίσογλου (10-18) και λίγο μετά με ωραία προσωπική ενέργεια του Μπιζίμη το σκορ έγινε 12-20. Οι Φαβορί-τες προηγήθηκαν και 12-25 για να έρθει ο Λιόλιος και να κάνει το 14-25. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και με buzzer beater δίποντο του Δημάση έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 24-31.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά (28-33), με τον Δρόσο να κάνει το 28-35. Λίγο αργότερα με αιφνιδιασμό για τους Φαβορί-τες το σκορ έγινε 35-45. Με μια βολή του Κύρκου το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Φαβορί-τες να έχουν ένα καλό προβάδισμα (35-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι West Ballers δεν παραδόθηκαν και συνέχισαν να τα δίνουν όλα. Με βολή του Νικολαΐδη μείωσαν σε 36-48, και με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη το σκορ έγινε 38-48. Λίγο μετά ο Χρόνης με τρίποντο έγραψε το 40-51 και οι Φαβορί-τες συνέχισαν να ελέγχουν το ματς μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Μάριος Χρόνης με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

West Ballers: Αλεξίου 1, Δεληγιάννης 11, Δώνης 8 (1), Κύρκου 5 (1), Λιόλιος 2, Μάλαμας 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Νικολαΐδης 1, Παυλίδης, Στρατόπουλος, Τσακίρης 6

Φαβορί-τες BC: Βλάχος 3 (1), Δημάσης 2, Δρόσος 10,  Ζανδές, Κεσίσογλου 5, Κύρκου 1, Μάντζιαρης 2, Μπιζίμης 13 (1), Τοκμακίδης, Χατζηαθανασίου 9 (3), Χρόνης 14 (2)