23/10/2022
Πανικός BC 11 8 17 23 - 59 -
Retrolls 17 15 15 8 - 55 -

Κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέλος ο Πανικός BC.

Στο κλειστό γήπεδο της ευκαρπίας οι παίκτες του Πανικός BC κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη με 59-55 ενάντια στους Retrolls σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι  Retrolls μπήκαν πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας. Ο Ροδακόπουλος και ο Γραμματίκας έλεγξαν τα ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους δίνοντας ρυθμό στην ομάδα τους και με εύστοχο δίποντο στη λήξη του χρόνου, ο Γιώργος Γραμματίκας διαμόρφωσε το 11-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Retrolls εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Πανικός BC και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι στόχευαν σε κάθε φάση τους δύο ψηλούς τους, οι οποίοι έμοιαζαν ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Ο Παρασκευάς με μεγάλα καλάθια προσπαθούσε να κρατήσει τον Πανικός BC κοντά στο σκορ, διαμορφώνοντας το 19-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παίκτες του Πανικού μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στη ρακέτα και με ωραίες συνεργασίες του Αντωνάκη και του Παρασκευά πλησίασαν στο σκορ. Οι Retrolls δυσκολεύτηκαν να προσαρμοστουν στην κλειστή άμυνα των γηπεδούχων με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 36-47.

Η τέταρτη περίδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Retrolls και με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Παρασκευά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη με 59-55.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νικόλαος Παρασκευάς με 32 πόντους, 12 ριπάουντ και 3 ασσίστ.

Γατους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σταμάτιος Ροδακόπουλος πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό double double με 11 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Κοντόπουλος 4, Ψοφογιώργος 2, Καρανάτσιος, Νικολόπουλος 5, Αντωνάκης 10(1),Παρασκευάς 32(1), Δημητριάδης 2, Καπουράνης 4.

Retrolls: Γραμματίκας 24, Ανουσάκης, Τρικαλιώτης 8(1), Φωτακάκης 2, Ροδακόπουλος 11, Κωνσταντάρας 10(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο γήπεδο οι παίκτες του Πανικού.