22/06/2024
Προβατίνες 13 10 11 14 - 48 -
Los Lampriniers 15 13 21 5 - 54 -

Κινδύνεψαν αλλά πανηγύρισαν οι Los Lampriniers!

Οι Προβατίνες ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με κορυφαίο τον Κυρτάτο με 6 πόντους, με τους Lampriniers να επιστρέφουν μετά το πεντάλεπτο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο με 11 πόντους, να προσπερνούν με 13 – 15.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τους ανώτερους και πάλι Lampriniers να χτίζουν διαφορά 5 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με όπλο τον Βαμβακά με 5 πόντους και τέσσερις ακόμα παίκτες να σκοράρουν, οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 23 – 28. Ο Κυρτάτος προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του τις Προβατίνες πετυχαίνοντας τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδα του.

Στην τρίτη περίοδο οι Lampriniers πάτησαν το γκάζι, επέβαλαν απόλυτα τον δικό τους ρυθμό και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 15. O Αντωνόπουλος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 11 πόντους, με τον Θωμόπουλο εξαιρετικό να σκοράρει 6 και τον Γρύλλη να προσφέρει 4, για το 34 – 49. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία και είχαν και πάλι για καλύτερο τον Κυρτάτο με 7 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Προβατίνες μπήκαν με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Ζορμπάς(5), Κυρτάτος(4) και Υψηλάντης, έτρεξαν ένα γρήγορο 12 – 0 και μείωσαν τη διαφορά στους 3(46-49). Σε εκείνο το σημείο, έχασαν το μυαλό τους σουτάροντας πολλά άστοχα τρίποντα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με τον Αντωνόπουλο να τους βγάζει από τη δύσκολη θέση με 3 πόντους και τον Βαμβακά να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές, να φτάνουν στο δίποντο με σκορ 48-54.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ανδρέας Γρύλλης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξιος Κυρτάτος με 28 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Προβατίνες(Κυρτάτος): Κυρτάτος 28(17ρ.), Σταματιάδης, Υψηλάντης 6(10ρ.), Τσιαντούλας 2(9ρ.), Πολύδωρος 2, Ζορμπάς 10.

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος 25(9ρ.), Βαμβακάς 7, Βασιλάκης, Γκόλιας 2, Γρύλλης 8(11ρ.), Θωμόπουλος 6(14ρ.), Μαυρακάκης 2(9ρ.), Σπηλιωτόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.