18/03/2023
LazerWolves 6 12 15 15 - 48 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 22 18 12 14 - 66 -

Κυριάρχησαν οι Γαλάτες!

Κανένα περιθώριο αντίδρασης από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, δεν άφησαν οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες το απόγευμα του Σαββάτου στο Σπάρτακο, καθώς κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς μέσα στο γήπεδο και πήραν μια πολύ εύκολη νίκη με 48 – 66 απέναντι στους Lazers, με την σωτηρία πλέον να φαίνεται δεδομένη.

Οι Γαλάτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση και έχτισαν διαφορά 16 πόντων. Καλλούλλη – Τζανέτος και Δημογέροντας, ήταν οι πρωταγωνιστές την επίθεση με 5 πόντους έκαστος, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των ασύνδετων και άνευρων Lazers , ο Κουφόπουλος έβαλε 4 πόντους και ένα καλάθι ο Μοσχάκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν κυρίως με τρίποντα από Παπαθωμά(2) και Κατσαλή, όμως οι ασταμάτητοι Γαλάτες, με υπεροπλία και πάλι μέσα στο ζωγραφιστό και την τριάδα Μαντά(7), Δούστο(5) και Τζανέτο(4) να οδηγούν την επίθεση, έστειλαν την διαφορά στο + 22.

Στην τρίτη περίοδο, οι Lazers ήταν ελαφρώς καλύτεροι , βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με Κατσαλή(2) και Αντωνακόπουλο, μειώνοντας σε 33 – 52. Στην αντίπερα όχθη , οι Γαλάτες έπαιζαν σε πιο ρελαντί ρυθμό, είχαν πολυφωνία στο σκοράρισμα και κρατούσαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Τυπικής διαδικασίας, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κουφόπουλο να αναλαμβάνει το σκοράρισμα με 10 πόντους στην προσπάθεια να μειώσουν οι Lazers και τους Γαλάτες να απαντούν με Παπαθωμά(7), Φραντζεσκάκη(4) και Καλλούλλη, για το τελικό 48 – 66.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κουφόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Lazers είχαν 8/32 τρίποντα, 9/36 τρίποντα, 5/8 βολες, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασιστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Γαλάτες είχαν 18/51 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 3/8 βολές , κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 3, Βέλλης 5(11ρ.), Κατσαλής 9, Κουφόπουλος 18(8ρ.), Μοσχάκης 4, Παπαθωμάς 9(8ρ.)Χατζάρας.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες(Ανδρικόπουλος): Μαντάς 10, Ανδρικόπουλός (7 ρ.), Τζαν.Ανδρικόπουλός 18(8ρ.), Γαλάνης 5, Δημογέροντας 8, Δούστος 8, Καζάνας 4(11ρ.) Καλλούλη 7, Φραντζεσκάκης 6(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Γαλατών κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με 33 επιθετικά ριμπάουντ!!!