49
86ers 16 12 13 8 - 49 -
Monstars 26 17 24 24 - 91 -

Κυριάρχησαν οι Monstars!

Ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι οι Monstars και με τα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια των Αμπατζή και Στράντζαλη έχτισαν από νωρίς μία διψήφια διαφορά πόντων. Οι 86ers προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό που επέβαλλαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι  όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι στα μακρινά σουτ με αποτέλεσμα το τέλος της περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 16-26.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Καραγιάννη και του Φραγγή, όμως οι Monstars με όμορφες συνεργασίες δεν είχε πρόβλημα να βρει λύσεις στα επιθετικά ξεσπασματα των αντιπάλων τους και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 28-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 86ers συνέχισαν την προσπάθεια τους να λησιάσουν στο σκορ με τον Κουτζιάμπαση να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους, όμως ήταν αρκετά άστοχοι απο την περιφέρεια. Οι Monstars εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια των αδερφών Αγατσιώτη και του Αργυρίου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά διαμορφώνοντας το 41-67.

Οι λίγες αλλαγές που είχαν οι 86ers πλήγωσαν την ομάδα στο τέλος καθώς η κούραση των παικτών έγινε εμφανής. Οι γηπεδούχοι έπαιρναν κακές αποφάσεις σε όλη την περίοδο και πληγώθηκαν από τους αιφνιδιασμούς των φιλοξενούμενων. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού σε έναν από τους αιφνιδιασμούς ο Κωνσταντίνος Αγατσιώτης τραυματίστηκε στο πρόσωπο και χρειάστηκε να διακοπεί για λίγα λεπτά το παιχνίδι. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες άφησαν απλά τον χρόνο να κυλήσει με το 49-91 να είναι το τελικό σκορ.

Οι παίκτες και των δύο ομάδων χειροκρότησαν τον τραυματία Κωνσταντίνο Αγατσιώτη και του ευχήθηκαν να έχει γρήγορη ανάρρωση από αυτόν τον τραυματισμό.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραγιάννης με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

86ers: Παντελίδης 2, Συμεωνίδης 3, Κουρουκλίδης 2, Καραγιάννης 21(5), Αρικάς 2, Κουτζιάμπασης 13, Φραγγής 6.

Monstars: Αργυρίου 8(2), Α. Αγατσιώτης 13(1), Αμπατζής 25(4), Πετάβρατζης 7, Στράντζαλης 16(4), Κωνσταντίνου 6(1), Πανόπουλος 8, Κ. Αγατσιώτης 8, Τσιαδήμος.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός και η ομαδικότητα που είχαν οι Monstars στην επίθεση.