25/10/2022
Chemicals Brothers 1 7 6 15 - 29 -
Puebla BC 7 16 26 15 - 64 -

Κυριάρχησαν οι Puebla BC!

Μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, κάνοντας πολλά λάθη και πολλές βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα. Η Puebla ΒC εκμεταλλεύτηκε τις συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες των γηπεδούχων και με τα καλάθια του Παχτά και του Σουρμελίδη έφτιαξαν μία μικρή διαφορά, διαμορφώνοντας το 1-7.

Στη δεύτερη περίοδο ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού. Η Puebla BC με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση προσπάθησε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας, με τον Καριοφύλλη να είναι ασταμάτητος και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι παίκτες των Chemicals Brothers ξεπέρασαν το νωθρό τους ξεκίνημα και στο πρόσωπο του Τσιγκόπουλου βρήκε λύσεις στην επίθεση με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 8-23.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο Καριοφύλλης ήταν μπροστάρης στο επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και με την βοήθεια του Λαπαρίδη και του Χασεκίδη κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Chemicals Brothers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσιγκόπουλου και του Αβοκάτου αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να σταματήσουν τους αντιπάλους τους με το σκορ να φτάνει στο 14-49.

Στην τελευταία περίοδο οι Chemicals Brothers ξύπνησαν επιθετικά και με τα καλάθια του Φυλακτού και του Τσιγκόπουλου προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Puebla βρήκαν απάντηση στο επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων με όμορφο μπάσκετ και πλουραλισμό στην επίθεση διαμορφώνοντας το τελικό 29-64.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αργύρης Τσιγκόπουλος με ένα εντυπωσιακό double double με 12 πόντους και 18 ριπάουντ.

Chemicals Brothers: Φυλακτός 6, Καζές 2, Αβοκάτος 7, Τσιγκόπουλος 12, Τσιτλακίδης, Κουκάκης 2, Μυρίδης.

Puebla BC: Πάχτας 7(1), Γιαννακούλας 5(1), Αλεξανδρίδης 6, Χασεκίδης 6(1), Σουρμελίδης 7(1), Καριοφύλλης 22(2), Λαπαρίδης 6, Τσιάκαλης 2, Ζαννίδης 3.

Τι μας άρεσε: Οι επιθετικές συνεργασίες των παικτών της Puebla BC.