30/06/2024
The Dreamers 17 14 14 6 - 51 -
Σκόρπιοι BC 18 7 17 19 - 61 -

Κλείδωσαν τη δεύτερη θέση οι Σκόρπιοι!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην παρέα του Δημήτρη Χειράκη! Οι Σκόρπιοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο απόλυτα συγκεντρωμένοι, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο με αποτέλεσμα να πετύχουν εννέα αναπάντητους πόντους! Ωστόσο, οι ‘’μωβ’’ ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν και με του Μπαλατσό, Μανασή και Βαζούρα να ηγούνται των προσπαθειών τους, πραγματοποίησαν επιμέρους 17-9, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο μείον ένα με σκορ 17-18! Στην συνέχεια οι Dreamers ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους στις δύο πλευρές του γηπέδου, κράτησαν τον αντίπαλο στους εφτά πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν έξι με σκορ 31-25!

Οι ‘’μωβ’’ επέστρεψαν αγριεμένοι στο παρκέ, καθώς στο ξεκίνημα της προτελευταίας στροφής κατάφεραν να προηγηθούν με 37-30! Η απάντηση όμως από την πλευρά των Σκορπιών δεν άργησε να έρθει, καθώς με σερί 0-7 έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία(37-37)! Ο Μπαλατσός σε εκείνο το χρονικό σημείο έβαλε το μαχαίρι στο στόμα και με ατομικές ενέργειες έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 44-37! Ωστόσο, Αντωνέας και Δήμου έδωσαν χείρα βοηθείας στους συμπαίκτες τους, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο μείον δύο με σκορ 44-42! Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Βαζούρα, γεγονός που ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους(47-42). Και ενώ όλοι πίστεψαν ότι οι ‘’μωβ’’ είχαν στριμώξει για τα καλά τον αντίπαλο στα σχοινια, συνέβει ακριβώς το αντίθετο! Οι Σκόρπιοι έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το καλάθι, πίεσαν αφόρητα τον αντίπαλο τους, έκλεψαν μπάλες και με δώδεκα αναπάντητους πόντους πέρασαν σε θέση οδηγού με σκορ 47-54! Οι The Dreamers το μόνο που κατάφεραν ηταν να πετύχουν τέσσερις πόντους, κάτι το οποίο δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την αγωνιστική εικόνα του παιχνιδιού! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 51-61!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Αντωνέας με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λευτέρης Μανασής είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

The Dreamers(Μανασής): Βαζούρας 13, Κοντός 3, Κωνσταντέλλος, Λαινιώτης 4, Μανασής 4, Μπαλατσός 12, Παναγόπουλος 4, Περγαντής 5.

Σκόρπιοι(Δ.Χειράκης): Αντωνέας 12, Βιζυράκης 8, Γιαννούσης, Δήμου 12, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 1, Σαραντάρης 3, Τέγας 9, Τσιώλας 4, Δ.Χειράκης 5, Ν.Χειράκης 5.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών!