18/03/2023
Δαλάι Κλάμα 7 12 17 13 - 49 -
Gran Μανάρια 19 17 14 9 - 59 -

Κρατάνε τη τύχη στα χέρια τους τα Gran Manaria!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution, τα Gran Manaria εκμεταλλευόμενα την ποιότητα τους, αλλά και το γεγονός ότι οι Δαλάι Κλάμα παρουσιάστηκε με σημαντικές απουσίες, νίκησαν την ομάδα του Μπουρελάκου με σκορ 49-59. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Αντώνης Τσίγκος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Φλαπούρης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και την εξαιρετική απόδοση του Αντώνη Τσίγκου(10π), έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 7-19. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν επιθετικό πρόβλημα και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Τσίτο με 4 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού τα Gran διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 19-36. Ο Ισίδωρος Τσίγκος πήρε τη σκυτάλη από τον αδελφό του και σκόραρε 8 πόντους, ενώ μάζεψε και 2 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, οι Τσίτος και Φλαπούρης πρωταγωνίστησαν για λογαριασμό των Δαλάι με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Μπρέμπου επέστρεψε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο της να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, όπερ και εγένετο, καθώς οδηγήθηκε στη τελευταία στροφή σε θέση ισχύος με σκορ 36-50. Ο Σκιαδόπουλος τελείωσε το συγκεκριμένο διάστημα με 5 πόντους, ενώ 6 είχε ο Τσίτος από την πλευρά των Κλάμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ενώ όλοι θα περιμένανε ότι οι γηπεδούχοι θα κατέθεταν τα όπλα, εκείνοι διαψεύσαν άπαντες πανηγυρικά, κερδίζοντας τη περίοδο με το επιμέρους 13-9. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς το τέλος του παιχνιδιού βρήκε να Manaria να πανηγυρίζουν τη νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 49-59.

Τα Gran Manaria  είχαν 21/47 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/9 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/42 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 6/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη .

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Μπέης 2, Μπαλατσός 5, Νικηταράς 5, Σωτηράκης, Τσίτος 17, , Τσιάρας 5, Φλαπούρης 15.

Gran Camaria(Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 7, Καμπόλης, Νερούτσος 2, Παπαευσταθίου 3, Σκιαδόπουλος 8, Σκληρός 3, Αντώνης Τσίγκος 18, Ισίδωρος Τσίγκος 18.

Τι μας άρεσε: H πληθωρικότητα των νικητών!