15/09/2024
New York Fix 10 5 11 17 - 43 -
Μπαρμπούτια 9 8 13 7 - 37 -

Ματσάρα και νικητές στο «νήμα» οι New York Fix!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και το σκορ να είναι αρκετά χαμηλό στο ξεκίνημα. Το παιχνίδι φαίνονταν ότι θα ήταν κλειστό, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να κλείνει στο 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό ως προς το «μπασκετικό» ξύλο δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι κοντά στο σκορ. Ζορμπάς από την μία και και Στεργιου από την άλλη ήταν οι πιο δραστήριοι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 15-17.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι πολύ στιβαρές αμυντικά, σκοράροντας με το σταγονόμετρο. Παρολα αυτά όμως, το θέαμα που μας προσέφεραν ήταν πολύ καλό και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τα Μπαρμπούτια να προηγούνται με 4 πόντους(26-30).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο προμηνυονταν συναρπαστικό και έτσι ήταν. Οι Fix έσφιξαν πολύ την άμυνα τους και σταδιακά άρχιζαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να μένουν άσφαιροι επιθετικά για αρκετή ώρα. Τελικά, η εμπειρία των Fix στην διοργάνωση μίλησε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν εν τελεί την νίκη με το 43-37 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αγρέβης με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος από τα Μπαρμπούτια ήταν ο Γιάννης Κουτσόγιωργας με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

New York Fix(Καλπακίδης): Αγρέβης 11, Ζορμπάς 2, Καρακούσης 2, Κολέτσος, Κουράσης, Κουτούζος 7, Μπάρλας, Παπαδόπουλος 7, Παύλου 4, Πλατανίτης 1, Χαμπεσής 1.

Μπαρμπούτια: Αγάθης 2, Γαρυφαλλάκης 2, Κιούσης 4, Κουτσόγεωργας Α. Κουτσογέωργας Γ. 7, Κουτσόγεωργας Ν. 7, Παπαδατος, Πλατύρραχος 2, Ποταμιανός 4, Στεργίου 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και των 2 ομάδων για την νίκη.