09/10/2022
Ραμολιμέντα 19 10 18 11 - 58 -
Grava Thunders 7 8 5 10 - 30 -

Με φόρα τα Ραμολιμέντα!

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρέωσεις τους στο Basketaki Rebound League τα Ραμολιμέντα, οπού επικράτησαν εύκολα της Grava Thunder με σκορ 58-30 . Να σημειωθεί ότι η Grava Thunder είχε αρκετές ελλείψεις και αυτό της στοίχισε απέναντί σε μια τόσο δουλεμένη ομάδα, όπως είναι τα Ραμολιμέντα .

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους οι Τσαφαντάκης , Εμμανουηλίδης και Τσούτης, οι οποίοι είχαν από 5 πόντους στην πρώτη στροφή του ματς. Η Grava Thunder δυσκολεύτηκε να βρει επιθετικές λύσεις, με την περίοδο να λήγει στο +12 για τα Ραμολιμέντα(19-7).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με Κυρίτση και Ντούρμα να έχουν από 3 πόντους, προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ. Τα Ραμολιμέντα από την άλλη, δεν έχασαν τον ρυθμό τους και με μοιρασμένες προσπάθειες στην επίθεση, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν είχαμε καμία αλλαγή στο σκηνικό, με τους γηπεδούχους να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Με τον Εμμανουηλίδη να φτάνει τους 13 πόντους, τα Ραμολιμέντα έφτασαν την διαφορά στο +27! . Η Grava πέτυχε μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο και το δεκάλεπτο έκλεισε τελίκα στο 47-20 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα διαχειρίστηκαν στο μέγιστο την διαφορά ασφαλέιας που είχαν χτίσει και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 58-30 .

Betsson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Σπυρίδων Εμμανουηλίδης, με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα . Από Grava Thunder ξεχώρισε ο Κυρίτσης, με 13 πόντους , 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα .

Τα Ραμολιμέντα είχαν 15/44 δίποντα , 7/18 τρίποντα , 7/10 βολές ,33 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 10 κλεψίματα. Η Grava Thunder είχε 9/32 δίποντα , 4/23 τρίποντα ,27 ριμπάουντ , 5

ασίστ , 9 κλεψίματα.

Ραμολιμέντα :Τσαφαντάκης 11 (3) , Παρλαβάτζας , Εμμανουηλίδης 13, Τσούτης 7 (1) , Δημοράγκας 6, Μπονώρης 2, Ποστάλης 10 (2) , Γουρίωτης 9 (1) .

Grava Thunder : Μποτονάκης ,Ντούρμας 7(1), Καρεκλάς 7(1) , Νάσης , Τσελεπής 3 (1) , Κυρίτσης 13 (1) .

Τι μας άρεσε : Η όρεξη για παιχνίδι και η ομαδικότητα των Ραμολιμέντα .