12/05/2024
Colombians BC 21 14 19 9 - 63 -
Χαβαlakers 7 12 14 14 - 47 -

Με ηγετικό Πασχαλάκη πέρασαν οι Colombians!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Μη έχοντας αντίπαλο κάτω από το καλάθι ο εξαιρετικός Πασχαλάκης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με 11 πόντους δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του με 21-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους κίτρινους ο Ζερβόπουλος έδωσε λύσεις επιθετικά με 5 πόντους.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι κίτρινοι ανέβασαν ρυθμό και βρήκαν 6 πόντους από τον Πάσχο. Ο Ζερβόπουλος συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, καθώς σημείωσε και 6 πόντους ρίχνοντας την διαφορά κάτω απο τους 10. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον απίστευτο Πασχαλάκη να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς σημειώνοντας ακόμα 12 πόντους, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του με 35-19 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τον Βλωτιδέλλη, ο οποίος με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έριξε την διαφορά. Οι Colombians παρόλα αυτά δεν πτοήθηκαν και αύξησαν και άλλο την διαφορά με 6 πόντους του Κυριακόπουλου και 9 ακόμη του Πασχαλάκη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει, με τους κίτρινους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέρασαν σχετικά εύκολα από το Κάρβουνο επικρατώντας με 54-33.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πασχαλάκης με 36 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζερβόπουλος με 11 πόντους, 25 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Colombians (Κιούκης): Ρετουνιώτης 3, Κιούκης 4, Τακίδης 6, Κυριακόπουλος 10, Πασχαλάκης 36, Τούντας 4, Διαμαντόπουλος, Καλαβρουζιώτης

Χαβαlakers (Ζερβόπουλος): Βλωτιδέλλης 13, Ιωακειμίδης 2, Ρούπας, Πάσχος 10, Ζερβόπουλος 11, Ισχάκης 4, Αργυρόπουλος 2, Ιωακειμίδης 3, Παράσχης 2

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Πασχαλάκη!